4.4 C
İstanbul
Cuma, Mart 22, 2024

İletişim

Paul Berg Kimdir? Hayatı, Biyografisi

Paul Berg, (doğum 30 Haziran 1926, New York kenti), ABD’li biyokimyacı. Dezoksiribonükleik asit (DNA) moleküllerini yeniden birleştirme tekniklerini geliştirmiş, bu çalışmalarıyla 1980 Nobel Kimya Ödülü’nü waıter Gilbert ve Frederick Sanger ile bölüşmüştür.
1948’de Pennsylvania Eyalet Yüksekokulunu bitiren Berg, 1952’de Western Reserve Universitesi’nde doktorasını yaptı. Daha sonra çalışmalarını Kopenhag’daki Hücre Fizyolojisi Enstitüsü’nde ve St. Louis’deki Washington Universitesi’nde sürdürdü; 1959’a değin bu üniversitede doçent olarak kaldı. 1959’da Stanford Universitesi Tıp Okulu’na geçerek, 1969-74 arası Biyokimya Bölümü’ nün başkanlığını üstlendi, 1970’te de Willson Kürsüsü profesörlüğüne getirildi.

Paul Berg, ayrılmış genlerin etkinliğini incelerken, DNA moleküllerini belirli yerlerden bölmek ve elde ettiği molekül parçalarını bir virüsün DNA’sına bağlamak için yöntemler geliştirdi. Böylece bakteri ya da hayvan hücrelerine girebilen ve konak hücreyle bütünleşen yabancı DNA, normalolarak bu hücrelerde bulunmayan bazı proteinlerin bireşimine yol açabiliyordu. Bu yeniden birleştirme (rekombinasyon) tekniğinin ilk pratik uygulamalarından biri, memelilerdeki insülin hormonunu üretebilecek genleri taşıyan bir bakteri kuşağının geliştirilmesi oldu.

Paul Berg

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar