8.3 C
İstanbul
Pazartesi, Mart 18, 2024

İletişim

Özel Hayata ”Avuç İçi” Müdahale

Sağlıkta biyometrik döneme geçişe Türk Tabipleri Birliği ve Engelli Bireyler ve Aileleri Çalışmaları Grubu tepki gösterdi.

TTB, parmak izi, avuç içi damar izi, retina gibi biyometrik verilerin kişilik hakları kapsamında korunan veriler olduğuna ve Anayasa’nın 20. maddesiyle de güvence altına alındığına vurgu yaparak biyometrik verilerini paylaşmak istemeyen kişinin sağlık hizmetine erişiminin engellenmesi hukuka aykırı olduğunu belirtti. Engelli Bireyler ve Aileleri Çalışmaları da bu uygulamanın ortopedik, zihinsel ve psikiyatrik tanı almış bireyler için bir dışlama, mevcut yasallar ve toplumsal algı nedeniyle zedelenmekte olan kendi karar verme sürecinin gaspı olduğunu ifade etti.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) zorunlu hale getirdiği “Biyometrik Kimlik Doğrulama Sistemi” adıyla tanıtılan parmak ya da avuç içi iziyle muayene dönemi özel hastanelerde 1 Aralıkta başladı. Yeni sistem, vatandaşların avuç içi damar iziyle parmak izlerinin TC kimlik numaralarıyla eşleştirilmesini öngörüyor. Biyometrik kimlik doğrulama sisteminden 12 yaşın altındakiler, 65 yaş ve üstü olanlar, damar izi alınamayacak olanlar, parmak ve avuç içi bütünlüğü bozulmuş olanlar, acil hastalar muaf tutulacak. TTB, ceza soruşturmasında dahi savcının izniyle alınabilen kişisel verilerin özel hastanelerin alıp kaydetmesinin kabul edilemez olduğunu belirterek “Bu kişisel verilerin güvenliğini nasıl garanti edebiliyorsunuz? Bu verileri de satacak mısınız, alıcısı da şimdiden belli mi” dedi.

Haberin tamamı için:

onediyo

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar