11.3 C
İstanbul
Pazar, Mart 24, 2024

İletişim

Osmaniye Tarihi

7. yy.da Osmaniye’ye egemen olan Abbasiler bölgede kaleler ve yerleşim birimleri kurmuşlar. Bölgenin Türklerin hakimiyeti altına girişi ise Malazgirt Zaferi’nden sonra gerçekleşiyor. Antakya – Gazze arasındaki bölgede yaşayan Halep bölgesindeki Oğuz boyundan 40 bin Türkmen 12. yy. sonlarında Osmaniye ve çevresine iskan ediliyor. Mısır Seferi’nden başarıyla dönen Yavuz Sultan Selim 1517 yılında Memluklu Devleti’ne son vererek, Çukurova topraklannı Osmanlı İmparatorluğu topraklanna katmış. Osmaniye, 1865 iskanından sonra coğrafi konumundan kaynaklanan avantajları nedeni ile hızla gelişmiş.

osmaniye

2. Meşrutiyet ile Cebel-i Bereket Sancağı Yarpuz’dan Osmaniye merkeze taşınmış. 1908’den itibaren 15 yıl sarıcak. 10 yıl da vilayet merkezi olan Osmaniye, ı. Dünya Savaşı’nda önce İngiliz sonra da Fransızların işgaline uğramış, bölge halkı çeteler oluşturarak direniş göstermiş. Fransızlar 7 Ocak 1922 ‘de Osmaniye’den çekilmiş. Cumhuriyetin ilanı ile idari yapılanma yeniden şekillenmiş ve Osmaniye ilçesi, il yapılmış. Bu tarihlerde Osmaniye’nin nüfusu on bin dolaylarında. 1933 yılına kadar il olan Osmaniye bu tarihte tekrar ilçeye dönüştürülmüş.

19S0’lerde ülke çapında başlayan sanayileşme/şehirleşme sürecindı merkezi konumu, ulaşım kolaylığı ve ılıman iklimi nedenleriyle, Osmaniye tanm işçilerinin göç cenneti olmuş. İskenderun Demir Çelik Fabrikası’nın açılması ile birlikte Osmaniye’ye göç hızla artmış. Son olarak 1996’da yeniden il statüsü ne kavuşan Osmaniye şimdilerde Doğu Akdeniz’in parlayan yıldızı…

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar