Mutfak Modelleri

0
876

Mutfaklar sadece yemek pişirilen yerler olmaktan çıkalı çok oldu. Artık mutfaklar tasarlanırken, sadece var olan ihtiyaçlar değil ortaya çıkabilecek ihtiyaçlar da göz önünde bulundurulmaya ve mutfakların fonksiyonellikleri hesap edilmeye başlandı. Çünkü mutfaklar sadece yemeklerin pişirildiği alanlar olmaktan çıktı. Çünkü mutfaklar şimdi modern yaşamın gerekleri ile birlikte stres atılan, yemek pişirilerek eğlenilen, yemek pişirmenin hobiye dönüştüğü alanlar haline de geldi. Ayrıca mutfağın elverişsiz bir ortam sunması, dar ve fonksiyonellikten uzak bir yapı sunması, stres kaynağı haline gelmesi için yeterli oluyor.

Mutfak tasarlarken dikkat edilmesi gereken en önemli şey mutfaktaki çalışma üçgenidir. Şimdi bu yazıyı okurken “Çalışma Üçgeni de nereden çıktı” dediğiniz duyar gibi oluyorum. Mutfaktaki çalışma üçgeninden kasıt, fırın / ocak, buzdolabı ve evyedir. Bu üçgenin çevresinin toplamdaki uzunluğu 8 metrenin altında olmalıdır, çünkü verimli bir mutfak ve çalışma için bu şarttır. Fakat bu 8 metrelik uzunluk çok dar ise de o zaman mutfakta sıkışıklık meydana gelmiş demektir.

Şimdi çalışma üçgeni konusunu anladığımıza göre bunu kendi mutfağınıza uyarlama işi kaldı. Burada mutfağınızın şekli, yapmak istediğiniz dekorasyon uygulamaları, kullanmak istediğiniz mutfak dolapları, sizin mutfaktaki çalışma şekliniz, çalışırken karşılaştığınız sorun ve problemler mutfağınızın biçimini belirleyecektir.

KORİDOR (GEMİ) MUTFAĞI

Bu tip mutfaklar (Lineer Mutfak) genellikle profesyonel oyarak aşçılıkla uğraşanların tercihidir. Nedeni ise son derece verimli bir kullanım ve çalışma alanı sunmasıdır. Koridor tipi mutfakta, iki duvar arasında yeterli mesafe olması gerekir. Bu mutfaktaki ekipmanların kapaklarının rahatça açılabilmesi ve rahat hareket edebilmek için önemlidir. Tabi bu tip mutfaklarda, eğer yeterli genişlik yoksa mutfak ekipmanlarını tek duvara yaslayabilir ve bu şekilde koridor (lineer) mutfak yapabilirsiniz. Tabi mutfağınız çok genişse mutfağınızı koridor mutfak ve ada mutfakla birleştirebilir ve o şekilde kullanabilirsiniz.

L MUTFAK

Eğer mutfakta iki çalışıyorsanız veya iki çalışmayı seviyorsanız en uygun mutfak modelidir. Çünkü L Mutfak tipinde alna anda iki kişi çok rahat bir şekilde çalışabilir. Ayrıca geniş mutfaklarda L tipi mutfağın yanına ada mutfak ve yemek masası ilavesiyle farklı bir çalışma ortamı ve yaşam alanı oluşturabilirsiniz.

U MUTFAK

Bu tip mutfaklar genellikle geniş mutfaklarda kullanılır. bu mutfakların en önemli özelliği çok fazla depolama alanı ve tezgah yüzeyi sunmasıdır. U Mutfaklarda aynı anda iki çalışırken mutfağın bir köşesinde yemek yeme imkanı da mümkün olmaktadır. Yine bu mutfağa en çok yakışan şey ada mutfaktır. Kesinlikle konulmalı ve kullanılmalıdır. Çünkü ada mutfaklarda çalışma imkanı ve fonksiyonelliğin en çok görüldüğü mutfak tipi U Mutfaklardır.

http://www.modoko.com.tr/kategori/66/mutfak-mobilyalari

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here