Mandela’nın Görkemli Anma Töreninde Bir İlk

0
857

Güney Afrikalı efsanevi lider Nelson Mandela için Johannesburg’da görkemli bir anma töreni düzenlendi.

Geçtiğimiz hafta 95 yaşında hayatını kaybeden Mandela’nın anıldığı resmi tören, ABD ve Küba liderlerinin el sıkışırken görüntülendiği ilk fotoğrafa da vesile oldu. Johannesburg’daki 100 bin kişilik FNB Stadyumu’nda yapılan törene dünyanın dört bir yanından liderler katıldı. Şiddetli yağışların aksattığı trafik nedeniyle gecikmeli başlayan törene eşi Michelle Obama ile birlikte katılan ABD Başkanı Barack Obama bir konuşma yaptı. ABD eski başkanlarından George W. Bush, eşi ve Hillary Clinton ile aynı uçakta Johannesburg’a geldi. Eski ABD Başkanları Bill Clinton ve Jimmy Carter da törene katılanlar arasındaydı.

Sahneye çağrılmasıyla Bill Clinton, George W. Bush ve diğer liderlerin ayakta alkışladığı Barack Obama, kürsüde yaptığı konuşmada, “Bugün sizinle beraber olmak benim için bir onurdur. Mandela’nın hayatının benzeri yaşanmamıştır. Bütün insanlık, dünya, Mandela’yı bizimle paylaştığınız için size müteşekkir. O’nun mücadelesi sizin mücadeleniz. O’nun zaferi, sizin zaferiniz. Mandela, 20. yüzyılın son büyük kurtarıcılarındandı. Hayatını demokrasiye ve kanunlara adadı ve hak ettiği sevgiyi kazandı. Onu çok seviyoruz. O bizim gibi etten ve kandan bir insandı, oğul ve babaydı, bu yüzden ondan çok şey öğrendik. Mandela tarihteki yerini aldı” dedi.

Tören, Obama ve Küba Devlet Başkanı Raul Castro’yu da buluşturdu. Obama konuşma yapmak için geldiği stadyumun protokol tribününde selamlaştığı Castro’nun elini sıktı. Obama ve Raul Castro, 2000 yılında dönemin ABD Başkanı Bill Clinton ile Kübalı mevkidaşı Fidel Castro’dan bu yana el sıkışan ilk ABD’li ve Kübalı liderler oldu. Ancak Eylül 2000’de New York’taki bir BM zirvesinde gerçekleşen olay, fotoğraflanamamıştı. Kentte dün geceden bu yana yağan yağmura karşın halk 06.00’da kapıları açılan stadyumda tribünlerdeki yerini aldı. 100 bin kişi kapasiteli stadyumda şarkılar söylendi, Mandela danslar eşliğinde anıldı.

22473475

Haberin tamamı için:

hurriyet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here