7 C
İstanbul
Cuma, Mart 15, 2024

İletişim

Lazer Epilasyon Hakkında Her Şey

Lazer epilasyon, istenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmanın en modern ve güvenli yolu. Tabii, kendinizi doğru ellere emanet ettiğiniz sürece… Konunun ayrıntılarını Ethica Sağlık Grubu’ndan aldık.

Günümüzde pek çok yerde lazer epilasyonun değişik fiyatlar ve vaatlerle uygulanmaya çalışıldığını görüyoruz. Aslında, işlem için seçilen cihazın kalitesine ve kullanımına bağlı olarak, lazer epilasyon maliyetli bir uygulama.

Bu işlemde amaç, kişinin deri rengine, uygulanan bölgeye ve kıl tipine uygun enerjiyi uygun cihazla vererek kılların tahrip olmasını sağlamak. Hedef kıl yapısındaki renk olduğu için koyu renkli kalın kıllar ve açık ten rengi kombinasyonu lazer epilasyondan fayda görüyor. Çok ince, beyaz sarı, turuncu renkli kıllarda ise aynı etki sağlanamıyor. Koyu ten rengine sahip kişilerde, farklı cihaz tercihleri ile kişiye göre değerlendirme yapılarak başarı elde ediliyor.
Lazer epilasyonda kullanılan lazer ışığı, deride, kılın yapısındaki renk hücreleri tarafından emiliyor ve burada ısı enerjisine dönüşerek kıl kökünde kalıcı tahribata neden oluyor. Uygulama sırasında kullanılan yüzeysel soğutma yöntemleri sayesinde ve etkilenen renk hücrelerinin kılın yapısında deriye göre daha yoğun bulunması nedeniyle, kıl hasar görürken deri etkilenmiyor.

Kıl kökleri, vücutta anagen (aktif), katagen (aktif ve dinlenme dönemleri arasındaki dönem) ve telogen (dinlenme) olmak üzere farklı evrelerde bulunuyor. Lazer epilasyonda, hedef o seanstaki aktif kıl kökleri oluyor. Tek bir seansta tüm kıllarda tahribat oluşmamasının ve tekrarlayan seanslara gerek duyulmasının nedeni bu.
Günümüzde lazer epilasyonda en sık kullanılan lazerler alexandrite, diode ve nd-YAG. İdeal cihaz, uygulama yapılacak kişinin deri rengi, kıl tipi ve rengine göre belirleniyor.

Erkek ve kadınlarda, vücudun herhangi bir kısmına uygulanabilen lazer epilasyon, kişinin genetik yapısına, önemli bir hastalığının olup olmamasına, deri ve kıl tipi ve rengine göre değişiklikler gösteriyor.

12 yaşını doldurmuş, kıl ve deri rengi değerlendirilerek uygunluğu saptanmış kişilerde kullanılabiliyor. Uygulama yapılacak kişinin, lazer epilasyon sürecinde olumsuzluklara neden olabilecek genetik ve hormonal problemler açısından, gerek epilasyon öncesinde, gerekse seans sırasında dermatolog tarafından değerlendirilmesi gerekiyor.

Son altı ay içinde ağızdan yüksek doz A vitamini tedavisi alanlara, ışık duyarlılığını artıran ilaçlar kullananlara, epilepsi hastalarına, sedef ve vitiligo gibi tetiklenebilen hastalıkları olanlara, şüpheli pigmente lezyonu olanlara, uygulama alanında enfeksiyon varlığında, hamilelere ve bronz tene işlem uygulanmıyor.
Tedavi süresi uygulama yapılacak vücut alanına göre değişiyor. Seans aralıklarının vücut bölgelerine göre belirlenmesi gerekiyor. İşlem, yüzde 30 günde bir tekrarlanabilirken, vücutta bu süre 6-8 hafta kadar. Yüz uygulamalarından alınan sonuç, vücut uygulamalarına göre daha geç görülebiliyor.
İşlemin verdiği his ise deriye çarpan lastiğin verdiği acı kadar. Uygulama alanında, kıl etrafında kızarıklık, hafif şişlik, geçici yanma hissi oluşabiliyor ki, bunlar da bir takım ilaçlarla azaltılabiliyor. Ani yan etkiler ise tamamen geçici.

Lazer epilasyon uygulanacak alanda, en az üç hafta süreyle ağda ya da cımbız kullanmamak gerekiyor. İşlem alanında sadece kıl köklerinin olması, enerjinin kıl köküne doğru aktarılmasını ve deri yüzeyinde yanık oluşmamasını sağlıyor.

Lazer epilasyonda amaç kıl kökü tahribatı. Yani ışık sadece kıl köküne ulaşıyor, vücudun başka bir kısmına veya daha derin bir dokuya zarar vermiyor. Lazer ışığı deride kalıntı bırakmıyor. Bilinen uzun vadeli bir yan etkisi yok. Bununla birlikte, yüksek doz kullanımı veya deriyi yeterli soğutmama, deride yanıklara neden olabiliyor. Düşük doz kullanımı ise değişik vücut alanlarında kılları tetikleyebiliyor veya etkisiz kalabiliyor. Kısacası, vücudunuzu deri ve kıl tipinize en uygun cihazı seçecek deneyimli bir uygulayıcıya teslim etmeniz çok önemli.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar