Kürdistan Tasarıdan Çıkarıldı

0
907

Hürriyet’in gündeme getirdiği 2014 Bütçe Kanunu Tasarısı’ndaki “Kürdistan” ifadelerini kavgalı bir görüşmenin ardından çıkardı. Konu, AK Parti yönetiminin itirazıyla Genel Kurulun gündemine geldi ve usul tartışması açıldı. 

Meclis tarihinde ilk olan bir uygulamayla Genel Kurul, “Türkiye Kürdistanı, Kürdistan, Kürt halk önderi sayın Öcalan” ifadelerinin yer aldığı muhalefet şerhinin basılı metinden çıkarılmasını kararlaştırdı. 7 ciltten oluşan tasarının birinci cildi Meclis Başkanlığı’nca yeniden basılacak. Görüşmelerde önce MHP’liler ile BDP’liler arasında kavga yaşandı. BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, “Leş kargaları” dediği gerekçesiyle MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri’nin üzerine yürüdü ve yumruk atmaya çalıştı. Daha sonra BDP’liler, “Bu oylamayı yapamazsınız.Böyle bir karar alamazsınız” diye Başkanlık Divanı’nın önünde toplandı. Başkanvekili Sadık Yakut “Ne yapıyorsunuz, kürsüyü mü basıyorsunuz” diyerek oylamayı yaptırdı.

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal “Çözüm irademiz, ülkenin bölünmesi, parçalanmasına malzeme olarak konulmamıştır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni sömürgeci diye niteleyemezsiniz. Kürt siyasi tutsak ifadesini, Kürt halk önderi ifadesini kabul edemeyiz. Türkiye’de Kürdistan’ın dört bir yanından halk isyanları başlamıştır ifadesini kabul edemeyiz. İmralı’da Kürt halk önderi ve PKK ile ilgili ifadeleri kabul edemeyiz” dedi.

Haberin tamamı için:

hurriyet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here