9.4 C
İstanbul
Perşembe, Mart 21, 2024

İletişim

Klor Bazlı Yaşam

Endüstri atıklarının deposu haline gelmiş dünyada, vücudu steril tutabilmek ve mikrobik organizmaları içinde barındıran gıdalardan her ne kadar uzak durmak istesek de bu çoğu zaman mümkün olamıyor. Kendimizi koruyabilmenin en iyi yolu, doğru bilgi ve bilinçli tüketim. Bu noktada klor bazlı yaşamın vücudumuzdaki yeri ve klor atomu içeren organik kimyasal bileşiklerin hayatımızdaki öneminden bahsedeceğiz yazımızda.

Klor, hayatımızda önemli yere sahip bir iyon. Vücuttaki su dengesini sağlayan, mide tabakasını koruyan ve sindirimi kolaylaştıran salgının üretilmesine neden olan maddelerin başında gelir. Klorür maddesinin vücuttaki hücre görevi koruyucu özelliği olmasıdır.

Klorür, su içersinde çözülebilen bir madde olduğundan havada çok az bulunur. Daha çok Hazar Denizi, Lut Gölü ve Utah’taki Büyük Tuz Gölü gibi iç denizlerin ve okyanus sularında sık rastlanılır.

Klor yani klorür maddesi vücutta eksikliğini, aşırı terleme, kusma, kabızlık ve kilo kaybı gibi belirtilerle kendini gösterir.

Klor

Klor bazlı yaşam düşünüldüğünde, klorun asıl görevlerinden biri de dezenfeksiyon yöntemi olarak dünyaca kullanılmasıdır. Hafif, keskin kokulu, tahriş edici ve zehirleyici bir gaz olarak da çevrilebiliyor. Klor iyonu gaza çevrildiğinde gözü ve ciğerleri tahriş eder, solunum güçlüğüne, boğazda daralmaya ve akciğer ödemine sebep olur. Ayrıca klor iyonu, dünyada kot pantolonların taşlanmasında kullanılan bir maddedir.

 

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar