8.7 C
İstanbul
Çarşamba, Mart 6, 2024

İletişim

Karbon Sülfür

Karbon sülfür (CS2), kolayca alevlenen, renksiz, uçucu, zehirli sıvı. Büyük miktarlarda reyon (suni ipek), selofan ve karbon tetraklorür üretiminde kullanılan bu bileşikten, ayrıca bazı özütleme süreçlerinde, kauçuğun sertleştirilmesinde ve cevherlerin zenginleştirilmesi işlemlerinde kullanılan bazı kimyasal ürünlerin hazırlanmasında da yararlanılır.

Karbon sülfür uzun yıllar, odunkömürü ile kükürt buharlarının 750°C – 1.OOO°C’de tepkimesi yoluyla üretildi. Ancak, 20. yüzyıl ortalarına gelindiğinde bu yöntemin yerini doğal gazın kükürtle tepkimesine dayanan başka bir yöntem aldı.

Karbon sülfürün sıvı ve katı yağlar ile mumların özütlenmesinde kullanımı, zehirliliği daha düşük olan ve daha zor alevlenen çözücülerin bulunmasıyla büyük oranda azalmıştır. Reyon ve selofan üretiminde, karbon sülfürün selüloz ve sud kostikle tepkimeye girmesi sonucu asıltı halinde selüloz ksantat çözeltisi oluşur; daha sonra bu çözelti seyreltik sülfürik asit içine çekilerek selüloz film ya da lif biçimine dönüştürülürken karbon sülfür tekrar serbest olarak açığa çıkar.

Karbon sülfürün yoğunluğu sudan daha fazladır ve suda çok az çözünür. Kaynama noktası 46,3°C, donma noktası -110°C’dir, havadan daha ağır olan buharı çok kolay yanar.

Karbon Sülfür Özellikleri

Karbon sülfür (CS2) bir kimyasal bileşiktir. Özellikleri şunlardır:

 1. Renksiz, kokusuz gaz halinde bulunur.
 2. Yarı-sıvı, yarı-gaz halinde kolayca çözünür.
 3. Patlayıcı bir özelliği vardır.
 4. Kimyasal olarak asidik özelliklere sahiptir.
 5. Çevre ve insan sağlığı açısından zararlıdır.

Karbon Sülfür Nerelerde Kullanılır?

Karbon sülfür, genellikle gaz halinde bulunan ve solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisi, buz üretimi ve işleme, kimya sanayi, madencilik ve petrokimya sektörlerinde kullanılır.

Karbon Sülfür Organik mi?

Hayır, karbon sülfür inorganik bir bileşiktir.

Karbon Sülfür Zararları

 1. Solunum problemleri
 2. Zehirlenme
 3. Göz ve cildin rahatsızlığı
 4. Nefes yolu tahrişi
 5. Akciğer hasarı
 6. Kanserojen etkiler.

Karbon Sülfür Mak Değeri

Karbon sülfür için bir minimum güvenli hava konsantrasyonu (MAK) değeri belirlenmemiştir. Ancak, çevre kirliliği kontrolü amacıyla belirli kabul edilen sınır değerleri bulunabilir.

Karbon Sülfür Molekül Ağırlığı

Karbon sülfür molekül ağırlığı, CS2 molekülü için yaklaşık olarak 76 g/mol’dür.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar