14.7 C
İstanbul
Cuma, Şubat 23, 2024

İletişim

Kanser Çeşitleri Nelerdir ?

Kanser endüstriyel yerlerde ve özellikle Fransa’da ikinci ölüm nedenidir. Son 20 yılda bu durum % 60 oranında çoğalmıştır. Sonuç olarak kanserden ölenlerin oranının Avrupa’da, bütün Avrupa ülkelerinde daha fazla olduğu ortaya çıkmıştır. (Avru­pa 2000 araştırmaları verilerine göre). Bu bilhassa hastalığı daha korku verici bir hale sokmuştur, özellikle Avrupa’da erkeklerde kanser oranının en fazla olduğu Fransa’da, Avrupalı toplum­larda kadınlarda dördüncü sırayı alır.
Bütün organlara yayılarak bir senede 280 bin insana ulaşan kan­ser vakalarının 150 000′i ölümle sonuçlanmaktadır. Günümüzde 2 milyon insan kanserle yaşamaktadır, ama kanser uzmanlarına göre bu aşırı sayı aniden belirmemiş, bilinçli olarak toplan­mıştır. İçki ve sigara içmeye devam eder ve sanki bu hastalık yokmuş gibi yaşarız. Önemli hiçbir önlem almadan bu rakamı çev­remizdeki kirliliği düşürmeden kurallara rağmen, milyonlarca si­gara içmeyen insan diğerleri gibi dumana maruz kalır.
Bütün kanserler düzensiz hücrelerin normal olmayan şekilde çoğal­masına dayanır; her biri aniden farklılaşabilir ve özel faktörlerin birleşmesiyle bu durum sonuçlanabilir. Sigara özellikle solu­num yolu kanserlerine yol açmasıyla görülür, kırmızı et ya da lif eksikliği de bağırsak kanserini tetikler.
Bizim amacımız son derece eksiksiz bir liste sunmak değil, ama çok sık görülen bu dört kanser türü yaşamsal sağlık bilgile­rimizde çok etkili bir yere sahiptir.

Akciğer kanseri
Sıranın başında yer alır, bu hastalık toplumsal sağlık açısın­dan çok fazla bir problemdir. Bu hastalık erkeklerde ölümün ilk, kadınlarda ise üçüncü sebebi olan bir yere sahiptir. Son 50 yılda görülürlügü % 20 çoğalmıştır, çünkü kadınlar da ne yazık ki giderek daha çok sigara içmektedir. İngiltere ve Amerika Birle­şik Devletleri’nde bronş kanseri bayanlarda ölümün ilk nedeni olan göğüs kanserinin de önündedir… Akciğer kanserinin sıklığı­nı azaltmak için yapılacak en basit şey sigara içmemek (ve tabii ki hemen bırakmak), ama solunum yolları kanseri oluşumunda başka faktörler de yer alır; örnek olarakmeyve ve sebzelerden yok­sun bir beslenme.

Bağırsak kanseri
Üzüntü verici bir şekilde 2. sı­rayı alır ve Fransa’da her yıl yakla­şık 16 bin insanın ölümüne sebep olur. iki cinste ayrı ayrı düşünüldü­ğünde bu kanser erkeklerde pros­tat ve akciğer kanserinden sonra 3. sırayı alır, kadınlarda ise göğüs kanserinden sonra ikinci sı­rayı alır. Belirgin bir tarzda bes­lenmeye bağlı olarak ortaya çıkar ve bugün Okinavva modeli olarak bilinen rejim yardımıyla önlenir. Lifler, folat ve karotenlerle (meyve ve sebzelerde) balıkta (daha az ette ve domuz eti ürünlerinde) yavaş pişirme metodları da korunmak için kolay ve çok etkili iyi yöntemlerdir.

Göğüs kanseri
3. olarak birçok kurbanı olan göğüs kanseri her 11 ka­dından birinde görülür. Her yıl toplamda yaklaşık 42 bin insanın kansere tutulmasının ve bir yılda 11 bin ölümün nedenidir. Ba­zı besinler koruyucu olarak açıklanmakta ve bu besinler Okina-wa rejiminde de bulunmaktadır. Bunlar tamamen günlük tüke­tilenler arasındadır; soya fasulyesi özellikle isoflavonlar sayesin­de faydalıdır; hormonları kanserden korumada çok etkilidir, (gö­ğüs, prostat) ve su yosunları ve nitelikçe zayıf olan et ve süt ürünleri de aynı etkiyi sağlamaktadır. Çok büyük rol oynayan diğer faktörlerden diğeri de fiziksel egsersizdir. Birçokaraştırma gerçek bir etkinliğinin yapılmadığını ortaya çıkarmaktadır. Bilim adamlarının verdikleri bir örneğe göre haftada 3-5 saat yürümek son derece yararlıdır. Bu gerçekten de aşırı değildir. Düne orta­lama bir saat bile düşmemektedir. Egzersiz göğüs kanserinden korur ve diğer yandan yeterli iyileşmeyi hızlandırır. Yapılan di­ğer çalışmalar göstermektedir ki spor yumurtalık kanseri riskini de azaltı. Fiziksel etkinlik sadece kalbi korumaz, aynı zamanda kanser riskini de güçlü oranda azaltır; özellikle de bayanlarda…

Prostat kanseri
Her yıl 40 bin adamdan daha fazlası prostat kanserine yakala­nıyor. Fransa’da erkeklerde akciğer kanserinden sonra, bağır­sak kanserinden önce ikinci ölüm nedenidir. 70 yaş üzerinde ya­kalanılan kanserlerden ortaya gelen ölümlerde ise ilk sebep-dir. Görülüyor ki beslenme bir kez da Okinawa’lıların hayatları­nı kırtarmaktadır. Örneğin soya, günümüzde beslenme olarak fazla zengin bir sebze ve prostat sağlığı açısından inkâr edilemez bir faktördür.”Kanser, alışkanlıklarımıza bağlı olarak risk haline gelmiş kötü bir hastalıktır. Bu alışkanlıkların arasında sigara, besinsel değişiklikler, aşırı alkol sayılabilir,” diye belirtiyor David Khayat (Pierre ve Marie Curie Üniversitesi Tıp Profesörü; Pitie Salpetri-ere Hastanesi Kanseroloji Servis Şefi). “Başlıca kanserlerin geli­şiminde genetik özellik zayıf bir etkendir, ama her durumda önemlidir: Bağırsak kanseri için % 35, göğüs kanseri için % 27, prostat kanseri için bu oran % 47′dir. Bu oranlar zarfınfa yapıla­cak pek fazla şey yoktur, kanser hastalıkları genlerle taşınırlar. Ba­zı ikizlerin (aynı geni taşıyan) bunun bir hastalık olarak gelişebi­leceğini ve diğer yandan “yaşamsal alışkanlıklarımızla gelişme-diğini”nin kanıtıdır. Claudine Junien (INSERM U 383, Genetik Kromozonlar ve Kanser, Necker Hastanesi).
Ve Okinavva’da
Okinawa’da bir kanserin gelişme tehdidi Avrupalılara oranla çok azdır. “Hormonlara bağlı” kanserlerin % 80 dolaylarında daha az görüldüğü söylenilebilir. Göğüs kanseri, prostat kanseri ve rahim kanseri bunların içinde  en yaygın olanlardır ve biz­de ne yazık ki sayısız kurbanları vardır. Okinavva yaşam biçimiy­le yaşayanları kesin bir biçimde kanserden korunur.
Kanserin gerçekten pek az olduğu bir dünya düşünün; tanı­dığınız hiçbir insan kanserden acı çekmiyor! Kuşkusuz Okina-wa’dasınız!
Riski Arttıranlar
-Sigara
-Alkol (daha çok içmek kanserin ilerleme riskini arttırır)
-Obezite
-Hava kirliliği (atmosferik, ama aynı zamanda böcek ilaçları, hormonsal kirlilik vb.)
-Uyumsuz beslenme (özellikle meyve ve sebze olmadan bir beslenme liflerden, flovonoidler ve vitaminlerden ya da aşı­rı kalori)
-Balıklar ve etler (tuzlanmış)
-Et, balık ve yağlı ızgaralar
-Sedantarite
-Aşırı Hormon tedavileri (hap, klasik menopoz tedavisi vb.)
-Geç gebelik
-Güneş (aşırı)
Önlemeye yardımcılar
-Az kalorili, dengeli, farklı sebze olarak zengin (taze ve ku­ru meyveler ve sebzeler, Tam tahıllar
-Fiziksel egzersiz
-İhtiyaç olarak kilo yitirmek
-Çay (özellikle yeşil çay)
-Soya (ve ürünleri soya ezmesi)
-Su yosunu -Balık
-İyi yağlar (bitkisel yağlar balık yağı)
-Güneş (ölçülü olarak)
-Kaslı ve ince bir vücut (az yağlı)

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar