9.4 C
İstanbul
Çarşamba, Mart 27, 2024

İletişim

Jean Bart Kimdir?

Jean Bart, BARTH olarak da yazılır (Doğum 21 Ekim 1651, Dunkerque Ölüm 27 Nisan 1702, Dunkerque , Fransa), Fransa kralı XIV. Louis’nin savaşlarında gösterdiği ustalık ve gözüpeklikle tanınan deniz subayı.

Jean Bart statue Dunkirk

Silahlı ticaret gemileri işleterek devlet izniyle düşman gemilerine saldıran bir balıkçı ailesinden geliyordu. Deniz kuvvetlerindeki ilk görevine, Felemenk amirali Michiel de Ruyter’in komutasında başladı. Fransızlar ile Felemenkliler arasında savaş çıkınca (1672-78) Dunkerque’e döndü. Dunkerque kıyılarını en küçük ayrıntısına kadar bildiği için, silahlı, küçük ticaret gemilerinden oluşan bir filoya başarıyla komuta etti. Altı çarpışmada 81 ödül alarak XIV. Louis tarafından yüzbaşılığa atandı. Büyük İttifak Savaşı’nda (1689-97) İngilizlere tutsak düştüyse de, Plymouth’dan kaçıp 52 saat kürek çekerek Fransa kıyılarına ulaşmayı başardı. Albaylığa yükseltildikten sonra Beachy Head Savaşı’nda (1690) “Aleyon” gemisine, ardından da Dunkerque’te bir filoya komuta etti.

1694-95 arasında Dunkerque’i İngiliz saldırılarına karşı savundu. Haziran 1696’da Fransa’da açlık baş gösterdiğinde Felemenk kıyısı açıklarında küçük bir Felemenk filosuyla anlaşarak, Rusya’dan ve Polonya’dan buğday taşıyan 96 gemiyi ele geçirdi. Bu başarısından ötürü kral, Bart’a soyluluk ünvanı verdi.

1697’de, yönetimindeki küçük bir filo ile Polonya tahtının adayı Conti prensi François-Louis de Bourbon’a Danzig’e kadar eşlik etti. Yolda altı firkateyni sıkı bir düşman ablukasından geçirmeyi başardı. Bart’ın filosu savaş sonuna değin 30 savaş gemisini tahrip etmiş, 200’ü aşkın ticaret gemisini ele geçirmişti.

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar