James Stillman

0
1024
james-stillman

James Stillman (Doğum 9 Haziran 1850,Brownsville, Texas – Ölüm 15 Mart 1918, New York kenti, ABD), başkanlığını yürüttüğü National City Bank of New York’u (bugün Citibank) ABD’nin en güçlü mali kuruluşlarından biri durumuna getiren ABD’1i maliyeci ve bankacı. New York kentinde zengin bir tüccar ve banker olan Moses Taylor’ın yanında çalışmaya başladıktan sonra Taylor’ın bir dizi projesinde görevaldı. 1891 ‘de Taylor’ın damadının yerine National City Bank of New York’un başkanı oldu ve ölümüne değin bu görevi sürdürdü.

Stillman’ın bankası, elindeki büyük nakit rezervlerinin ve güçlü bağlantılarının yardımıyla 1893’te yaşanan mali panikten daha da güçlenerek çıktı. Bunalım sırasında mevduatını iki kattan fazla artıran banka, ABD bankaları arasında güçlü bir konuma geldi. 1897’de Birleşik Pasifik Demiryolu’nun yeniden inşası için gerekli fonları sağlayacak güçteki tek bankaydı.

Daha sonra uluslararası piyasalara da giren bankanın mevduatı Stillman’ın başkanlığı sırasında (1891-1918) 12 milyon dolardan, 638 milyon dolara yükseldi. Stillman’ın kişisel servetinin ise 100 milyon dolardan fazla olduğu tahmin ediliyordu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here