İstanbul’un En Çok Su Tüketen İlçeleri

0
797

İstanbul’da en fazla su tüketilen ilçe küçükçekmece olurken, bu ilçeyi ümraniye ve bağcılar takip etti.

Su tüketimi artıyor

15 milyon nüfusa sahip, dünyanın en önemli metropolleri içinde yayınlanan istanbul’da su tüketimi gün geçtikçe yükseliyor. Nüfus artışı, yazları sıcakların tesiriyle gerçekleşen buharlaşma, kayıp- kaçaklar ve suyun şuursuz kullanımı su rezervlerinin ihtiyaca yanıt açmakta zorlanmasına ve yeni kaynak arayışı içine girilmesine neden oldu.

Yeni kaynak arayışı

Bu olumsuzlukların dışında, nihayi yıllarda meydana gelen iklim değişimleri de tesirli oldu ve yeni kaynak arayışlarını zaruri duruma geldi. Uygulanan emekler ve incelemeler sonucunda istanbullular üzere yeni su kaynakları hizmete alındı.
20160727223114_su
En fazla küçükçekmece

İstanbul’da, kış sezonunda günde yaklaşık olarak 2 milyon 800 bin metreküp su tüketimi gerçekleşirken, bu sayı yaz aylarında 3 milyon 100 metreküp civarına çıkıyor. İski vasıtasıyla yapılan inceleme neticesinde, istanbul’da su tüketiminin en fazla bulunduğu ilçe küçükçekmece olarak belirlendi.

18 milyon metreküp

Küçükçekmece ilçesinde ocak ve temmuz ayları içinde tüketilen su oranı 18 milyon 035 bin 605 metreküp şekilde tespit edilirken, ocak ayında 2 milyon 466 bin 496 metreküp tüketilen su oranı, yazları 2 milyon 900 bin metreküp düzeylerine arttı.

Ümraniye takip ediyor

Küçükçekmece ilçesini, ümraniye takip ediyor. Ümraniye’de ocak ve temmuz ayı toplamında 17 milyon 297 bin 837 metreküp su tüketimi gerçekleşti. Bağcılar ilçesinde 7 ay bünyesinde ise 16 milyon 325 bin 746 metreküp su tüketimi gerçekleşti.

İstanbul’un % 13.43’ü

İlçe bazında ki bu sayılar, istanbul’daki su tüketimine enlem şekilde benzerlikler gösteriyor. Bu 3 ilçenin aylık su tüketimi, istanbul’un aylık su tüketiminin % 13.43’üne tekabül yapıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here