İş Hayatı ve Ruh Sağlığı

0
1414
iş hayatı ruh sağlığı

İş Hayatı ve Ruh Sağlığı, işverenler işlerinden en büyük randımanı alabilmeye karşı büyük ilgi göstermişlerdir. Yapılan işin, işçinin ilgi, güç ve yeteneklerine uygun olmasının bu yönden önemi anlaşılınca fabrikalar, işçileri bu ahinlarda muayene ederek çalışacağı yeri tayin eden ruhbilim uzmanları kullanmaya başlamışlardır. Bundan başka işinde ve iş çevresinden hoşlanmayanların, isteklerine uygun yerlere değiştirilmeleri için kolaylıklar kabul edilmiştir.

iş hayatı ruh sağlığı

Diğer taraftan yapılan araştırmalar iş çevresinin ve birlikte çalışılan grubun üretimdeki etkisini ortaya koymuştur. Bunlara dayanılarak iş çevresi şartlarının iyileştirilip çekici bir halde getirilmesi için büyük paralar harcanmış, gruplandırmalar tesadüfün elinden kurtarılarak bilimsel esaslara dayatılmıştır.

İş saatleri dışında işçinin temiz ve sağlık verici oyun, eğlence ve spor kolaylıkları bulabilmesinin faydaları düşünülerek fabrikalar sosyal faaliyet merkezleri haline sokulmuştur.

Hatta işçinin aile hayatındaki durumunun, işi üzerindeki yakın etkisi dikkate alınarak, işçinin bu yönden gelecek güçlüklerini çözmek üzere kolaylıklar sağlanmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here