8.4 C
İstanbul
Pazar, Mart 24, 2024

İletişim

İş Hayatı ve Ruh Sağlığı

İş Hayatı ve Ruh Sağlığı, işverenler işlerinden en büyük randımanı alabilmeye karşı büyük ilgi göstermişlerdir. Yapılan işin, işçinin ilgi, güç ve yeteneklerine uygun olmasının bu yönden önemi anlaşılınca fabrikalar, işçileri bu ahinlarda muayene ederek çalışacağı yeri tayin eden ruhbilim uzmanları kullanmaya başlamışlardır. Bundan başka işinde ve iş çevresinden hoşlanmayanların, isteklerine uygun yerlere değiştirilmeleri için kolaylıklar kabul edilmiştir.

iş hayatı ruh sağlığı

Diğer taraftan yapılan araştırmalar iş çevresinin ve birlikte çalışılan grubun üretimdeki etkisini ortaya koymuştur. Bunlara dayanılarak iş çevresi şartlarının iyileştirilip çekici bir halde getirilmesi için büyük paralar harcanmış, gruplandırmalar tesadüfün elinden kurtarılarak bilimsel esaslara dayatılmıştır.

İş saatleri dışında işçinin temiz ve sağlık verici oyun, eğlence ve spor kolaylıkları bulabilmesinin faydaları düşünülerek fabrikalar sosyal faaliyet merkezleri haline sokulmuştur.

Hatta işçinin aile hayatındaki durumunun, işi üzerindeki yakın etkisi dikkate alınarak, işçinin bu yönden gelecek güçlüklerini çözmek üzere kolaylıklar sağlanmıştır.

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar