13.5 C
İstanbul
Pazartesi, Mart 11, 2024

İletişim

iPhone’ları Hızlandırmanın 11 Yolu

iPhone’unuz son zamanlarda yavaşladı mı? İşte iPhone’unuzu hızlandırmanın yolları;1-Eski Mesajlarınızı Silin

Ne kadar sıklıkla mesajlaştığınızı bilmiyoruz ancak kontrol edilmediği takdirde birikmiş yüzlerce mesaj olabiliyor. Gerekli olmayan mesajlarınızı silebilirsiniz. Özellikle Sms içinde yer alan MMS tipi görüntüler daha fazla yer işgal etmektedir. 30 günde bir Sms sil talimatı verirseniz bu konu sizin için sorun olmaktan çıkabilir.

2-Eski Fotoğraflarınızı Silin

Her gün onlarca fotoğraf çekiliyoruz ve sonrasında kontrol etmediğimiz için telefonumuzda biriken birçok fotoğraf oluyor. Bu fotoğraflarda telefon hafızasında gereksizce yer kaplıyor. İşinize yaramadığını düşündüğünüz tüm fotoğraflarınızı bilgisayarınıza bağlayıp sabit diskine atabileceğiniz gibi iCloud’a da yükleyebilirsiniz.

3-Gereksiz Uygulamaları Kaldırın

Kullanırım diye indirdiğimiz pek çok uygulama telefonumuzda yer alabiliyor. Daha sonra bu uygulamalara bakmayı bile unutabiliyoruz. Ayarlar kısmından çok yer kaplayan ve kullanmadığımız uygulamaları kaldırırsak telefonun hızlanması açısından iyi olacaktır.

4-Safari’de Bir Temizlik Gerekli

İnternete daha çok Safari üzerinden girdiğinizi düşünüyoruz. Peki Safari’yi nasıl daha hızlı hale getirebiliriz? Ayarlar/Safari/Tarihçe ve sonrasında Web sitesinin verilerini sil bölümünü tıkladığımızda tarayıcıda yer alan çerezler ile birlikte geçmiş silinecek.

5-Otomatik İndirmeleri Kapatın

iPad için indirilen bir uygulama aynı App Store hesabını kullanan iPhone’unuza da iner. Eğer gerekli ayarlama yapılmazsa ortaya fazladan bir iş gücü çıkacaktır. Bu durumun önüne geçmek için ise Ayarlar bölümünde iTunes Store ve App Store bölümüne girip burada yer alan otomatik indirmeler bölümündeki müzik, uygulamalar bölümünü pasif hale getirmemiz gerekmektedir.

6-Otomatik Güncelleştirmeleri Kapatın

iPhone’unuzda yer alan birçok uygulama her hafta neredeyse her hafta güncelleme alabilir. Bu da gereksiz zamanlarda uygulamanın güncellenmesiyle sonuçlanır. Arkaplanda bu otomatik güncelleştirmeler iPhone için olumsuz durumlar oluşturur ve telefonun yavaşlama sebeplerinden birisidir bu durum

7-Otomatik Wi-Fi Arama Özelliği Açıksa Kapatın

iPhone telefonunuzun standart ayarlarında otomatik olarak Wi-Fi arar. Bu durumu önlemezseniz telefonunuz sürekli yeni bir ağa arama çabasında olduğu için daha fazla enerji harcar bu da telefonunuzun hızının düşme sebeplerinden birisidir.

8-iPhone Arada Sırada Kapatın

iPhone telefonunuzu haftada en az bir kere bile olsa kapatıp yeniden açtığımızda bu durum telefona olumlu bir şekilde yansıyacaktır.

9-Gelen Güncellemeleri Hemen İndirmeyin

Apple tarafından belirli aralıklar ile güncellemeler yayınlanmaktadır. Bu güncellemelerin bazıları büyük bazıları ise küçük çaplı güncellemelerdir. Herhangi bir güncelleme geldiğinde telefonunuz sizi bu konu hakkında bilgilendirir. Güncelleme bildirimi aldığınızda internet üzerinden bu güncellemeyi indiren sizin telefon modelinize sahip kullanıcıların yorumlarınızı okuyabilirsiniz. Eğer bu kullanıcı yorumlarında sorunlara rastlanıldığı belirtiliyorsa sizde güncellemeyi indirmeyin ve bir sonraki güncellemenin gelmesini bekleyin.

10-Üçüncü Parti Uygulamalardan Destek

Yapılan tüm bu çabalarınıza rağmen telefonunuz hala yavaşsa üçüncü parti uygulamalara başvurabilirsiniz. Örnek vermek gerekir ise Battery Doctor uygulaması ile hem telefonunuzun belleğini rahatlatabilir hem de gözle görülür şekilde telefonunuzun şarj süresini arttırabilirsiniz.

11-iPhone’u Yedekleyin ve Sıkışınca Geri Yükleyin

iTunes ya da iCloud üzerinden telefonunuzu yedekleyin. Telefonunuz bir gün yavaşlar ve bu sayılan yöntemlerin hiçbirisi işe yaramaz ise telefon için daha önce oluşturulan yedeklemeleri kullanarak geri yükleyebilirsiniz.

Not: Eğer iPhone’unuz aşırı ısınma yaşıyorsa bu zamanlarda telefonunuzu dinlendiriniz.iphone

 

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar