7.9 C
İstanbul
Pazar, Mart 17, 2024

İletişim

İlaçta Yeni Dönem

Yeni yılla birlikte ilaçta yeni bir dönem başlayacak.

Meclis’teki bütçe görüşmelerinin ardından yasalaşması planlanan Tam Gün tasarısıyla ilaçta yeni bir dönem başlayacak. 2014’te hayata geçecek uygulamalarla internetten ilaç satışı yasaklanırken, sahte ilaç üretip satanlara 5 yıla kadar hapis ve 500 bin liraya kadar para cezası gibi ağır yaptırımlar uygulanacak. Reçetesiz ilaç satışı da yasaklanırken, kendisine reçete yönlendiren eczacı da 50 bin liraya kadar para cezasına çarptırılacak. Tasarıyla getirilen yeniliklerin ayrıntıları şöyle:

Yapılan tahlil sonucunda içeriğindeki maddelerin saf olmadığı ya da ruhsat almak için verilmiş olan formüle uymadığı ya da tedaviye zarar verecek şekilde üretildiği anlaşılan ilacı üreten ile bu özelliğini bilerek satan ya da sattıranlara 10 bin liradan 500 bin liraya kadar idari para cezası verilecek. Bu ilaçların yasaya aykırı şekilde tanıtım ve satışını yapanlar ile bunları onaylı endikasyonu dışında pazarlayanlar ile bu doğrultuda reçete oluşumunu teşvik edenlere ise ürünün son bir yıllık satış tutarının toplamının beş katına kadar idari para cezası verilecek. Bu ceza 100 bin liradan aşağı olamayacak.Bu ilaçların tanıtım ve satışlarının internet üzerinden yapılması durumunda sağlık bakanlığı tarafından derhal erişimin engellenmesine karar verilecek ve bu karar da uygulanmak üzere Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na bildirilecek. Yetkili merciden izin almaksızın ya da verilen izne aykırı olarak sağlık ürünü adı altında tanıtım ve satış yapanlara da 20 bin liradan 300 bin laraya kadar idari para cezası verilecek. Bütün bu fiillerin tekrarı halinde verilen ceza iki katı olarak uygulanacak.

Ruhsatsız ilaç üretenler ile ruhsatsız üretildiğini bildiği halde bu ilaçları satan ya da sattıranlar bir yıldan beş yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak. Bu ilacın tedaviye zarar verdiği ortaya çıkarsa ceza üçte bir oranında arttırılacak. Bu ilaçları hastalıkları teşhis ve tedavi ettiğini söyleyerek satan, pazarlayan ya da reklamını yapanlara da bir ıldan beş yıla kadar hapis cezası verilecek.Eczacılar, kendilerine reçete gönderilmesine yönelik olarak hiçbir şekilde kurumlar, hekimler ve diğer sağlık kurum ve kuruluşları ya da üçüncü kişilerle açık ya da gizli işbirliği yapamayacak, simsar, kurye elemanı ya da benzer yönlendirici personel bulunduramayacak. Aynı şekilde reçete toplama ya da yönlendirme yapamayacakları gibi bu yolla gelen reçeteleri de kabul edemeyecek. Buna aykırı davrandığı saptanan eczacı ile aracı kişi ya da kuruluşa 5 bin liradan 50 bin liraya kadar idari para cezası verilecek. Bu eylemin tekrarı halinde ceza iki kat olarak uygulanacak.

Haberin tamamı için:

onediyo

 

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar