17.1 C
İstanbul
Perşembe, Mart 28, 2024

İletişim

Gıda Zehirlenmesi

Gıda Zehirlenmesi, kimi bitki ve hayvanlarda bulunan doğal zehirlerin, besinlere bulaşan kimyasal maddelerin ya da başta bakteriler olmak üzere bazı mikroorganizmalar ile bunların salgılarının vücuda girmesi yle ortaya çıkan zehirlenme. Akut gıda zehirlenmelerinin çoğuna bakteriler (bak. salmonelloz) ve bunların toksik. salgıları (bak. botülizm) neden olur.

Gıda Zehirlenmesi

Yiyeceklere bulaşan kimyasal maddelerin başında mantar ve böcek ilacı olarak kullanılan ağır metaller gelir (bak. cıva zehirlenmesi, kurşun zehirlenmesi, arsenik zehirlenmesi). Limonata gibi asitli ürünlerin metal kaplarda hazırlanıp sunulması da zehirlenmeye (bak. antimon zehirlenmesi, kadmiyum zehirlenmesi) yol açabilir. Gıdalara eklenen çeşitli katkı maddeleri ve koruyucular kısa dönemde zararsız olmalarına karşın, uzun süre alındıklarında vücutta birikerek zehir etkisi yapabilir.

İnsanda zehirlenmeye yol açan bitki ve hayvan kökenli gıdalar arasında en önemlileri bazı midye ve istiridye türleri tatlı ve tuzlu su balıkları, mantarlar ile subaldıranı ve bakla gibi bitkilerdir.

Zehirlenme Türleri İçin Bakınız;

Midye Zehirlenmesi

Mantar Zehirlenmesi

Balık Zehirlenmesi

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Benzer İçerikler

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar