Gangnam Style Klibi YouTube’u Bozmuş

0
660

Güney Koreli sanatçı PSY’ın izlenme rekorları kıran Gangnam Style klibi YouTube’un izlenme sayısını gösteren sayacını bozdu.Ve sonrasında YouTube ölçüm için yeni bir sayaç kullanıma sundu. Yaklaşık 2 yıl önce 2012 yılında yayınlanan Güney Koreli PSY’ın Gangnam Style şarkısı izlenme rekorları kırmış ve müzisyenin dünya çapında tanınmasını sağlayan bu klip. 2012 yılının sonuna doğru YouTube’da 1 milyar kez izlenen şarkı, bu yılın yaz aylarında ise 2 milyar kez izlenme barajını aşmıştı.

PSY’ın popüler şarkısının izlenme rakamlarının bu kadar yüksek olması YouTube’un izlenme sayısını gösteren sayacın bozulmasına neden oldu. Gangnam Style parçası 2 milyar 147 milyon 483 bin 647 kez izlendikten sonra sayaç arızalandı. Arızanın sebebi ise YouTube’da izlenme sayısı limiti olarak bu rakamın belirlenmesi. Sorunun temelinde ise 32 bit destekli sayaç bu rakamdan daha üstünü göstermemesi yatıyor.

Soruna müdahale eden YouTube’un sahibi Google, eski sayacın yerine yenisinin kullanıma sunulduğunu açıkladı. Yeni sayaç daha büyük rakamları da gösterebilecek şekilde dizayn edildi. Bugüne kadar hiçbir video bu rakamın üstüne çıkmadığı için sorun yaşanmamıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here