12.9 C
İstanbul
Pazar, Mart 24, 2024

İletişim

Erken Yaşlanma

Erken Yaşlanma, PROGERİ olarak da bilinir, saçların dökülmesi ya da ağarması, derinin buruşması gibi yaşlılık belirtilerinin ve yaşlılık dönemine özgü bazı hastalıkların erken yaşta görülmesi. Erken yaşlarıma bir zamanlar normal yaşlarıma sürecinin tipik bir örneği olarak görülüyordu; ama bazı organların bu durumdan etkilenmemesi, örneğin kişide bunama ya da merkez sinir sistemine ilişkin yaşlılık belirtilerinin görülmemesi bu yaklaşımı çürütmüştür. Erken yaşlarımanın en sık rastlanan iki tipi, çok küçük yaşlarda başlayan Hutchinson-Gilford sendromu ile daha ileri yaşlarda ortaya çıkan Werner sendromudur. Erken yaşlarıma belirtilerinin yanı sıra cücelik ve gözlerin normalden küçük oluşuyla tanımlanan Hallerman-Streiff-François sendromu da bazen üçüncü bir tip olarak kabul edilir.

erken yaslanma

Çok ender ve nedeni anlaşılamarnış bir hastalık olan Hutchinson-Gilford sendromu normal bir bebekliğin ardından, bir yaşına doğru belirti vermeye başlar. Çocuk 10 yaşına geldiğinde 60 yaşında gibi görünürse de, boyu ve ağırlığı genellikle 5 yaş ölçülerini aşmaz, Saçların dökülmesi, derinin incelerek kırışması, kafa derisindeki damarların görünür duruma gelmesi ve damar hastalıkları gibi bütün yaşlılık belirtileri ortaya çıkmış, üreme organları gelişemeyerek küçük kalmıştır. Buna karşılık zeka geriliğine pek rastlanmaz; bireylerin çoğu normal, hatta yaşına göre çok zekidir. Erken yaşlananlarda 10 yaşına doğru gelişen damar sertliği ve kalp hastalıkları nedeniyle ortalama yaşam süresi 13 yıldır; 30 yaşına kadar yaşayabilen hastalara en der rastlanır. Hastalığın kalıtsalolduğu düşünülmüş, ama bu varsayımı destekleyecek bir kanıt bulunamamıştır.

Bazen ergenlik döneminin sonlarına doğru, ama daha çok gençlik döneminde ortaya çıkan Werner sendromunda yaşlılık belirtileri çok belirgin olmadığından, birey kendi yaşından 30 yaş daha fazla gösterir. Hastalık büyüme döneminden sonra ortaya çıktığı için cüceliğe rastlanmaz, ama hastanın boyu normalden biraz kısa olabilir. Ureme organları olgunlaşmış, ama kıllanma, ses kalınıaşması gibi ikincil eşey özellikleri tam olarak gelişmemiştir. Hastada saçların dökülmesi ya da beyazlaşması, dişleriri dökülmesi, ağır işitme, katarakt, akut artrit ve osteoporoz gibi yaşlılık belirtilerinin yanı sıra, kanser, kalp ve şeker hastalığına eğilim artar. Ortalama yaşam süresi 47 yıldır. Werner sendromunun kalıtsalolduğu ve çekinik özellik taşıdığı anlaşılmış, ama temelde yatan neden henüz saptanamamıştır.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar