Erkeklerde Saç Neden Dökülür ve Nasıl Engellenebilir ?

0
642

Erkeklerde otuzlu yaşlardan itibaren sıklıkla görüşmeye başlayan saç dökülmesinin temelde bir çok nedeni bulunmaktadır.

İş hayatının getirmiş olduğu stres , kişinin gen yapısı (ailede kalıtsal olarak saç dökülmesi durumunun olması ), yaşın ilerlemesi, hormonlarda hastalıklardan ya da ilaçlardan dolayı bozuklukların meydana gelmesi, vücut geliştirme sporuyla uğraşan kişilerde aşırı miktarda protein hapları ve ya tozlarının kullanılması, jöle ve benzeri ürünlerin sık kullanımı, yine kalıtsal bir hastalık olan şeker hastalığı gibi birçok sebebe bağlı olarak erkeklerde saç dökülmesi yaşanmaktadır.

Saç dökülmesi durumu kişilerde görüntü olarak eskiye nazaran ani değişmeler yaşattığı için kişilerde zaman zaman psikolojik rahatsızlıklara sebebiyet verebiliyor. Bu durumun önlemini almak, eğer kalıtsal bir durumdan dolayı kaynaklanıyorsa tedavisinin yapılması kişilerin bu psikolojik sıkıntıları yaşamalarına çözüm yolu sunabilmektedir. 
Ülkemizde son yıllarda üretimi yapılan bazı sarımsak şampuanları da saç çıkarma konusunda saç çıkarıcı etkisiyle erkeklerin tedavisine yardımcı olabilmektedir. Saç dökülmesini engelleyebilmek için beylerin aşırı miktarda güneş ışınlarına maruz kalacağı yerlerde bulunmaması , saç bakımlarının zamanında ve periyodik olarak yaptırılması, düzenli olarak vücuda vitamin alımın yapılması saç dökülmesini engelleyebilecek etkenlerdir. 
Sağlık bir yaşam yaşamak adına düzenli uyku stresten uzak kalmaya çalışmak ve bu aktiviteleri düzenli yapmak kişinin sağlığı açısında verimli olacaktır. Saç dökülmesini engellemeye çalışan ve saç dökülmesine çare erkeklerin dikkat etmesi gereken diğer bir unsurda düzenli beslenmedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here