2.7 C
İstanbul
Pazar, Mart 10, 2024

İletişim

Erkek Arkadaşını Mesajla İntihara Sürükleyen Michelle Carter’a İki Buçuk Yıl Hapis Cezası Verildi

Sevgilisini intihara sürükleyen mesajlardan sonra kasıtsız adam öldürme suçuyla yargılanan 20 yaşındaki Carter, 3 yıl önce Haziran ayında yaşanmış olayda suçlu bulundu ve bu Perşembe mahkemeden çıkan karara göre iki buçuk yıl hapis cezasına mahkum edildi.

Edinilen bilgiye göre Conrad Roy 12 Temmuz 2014’te intihar etti. Arabasının içinde kendini karbon monoksitle zehirleyen Roy’un akıl hastalıklarıyla uğraştığı kötü bir geçmişi olduğu ve daha önce de bir çok kez intihara kalkıştığı biliniyordu.

Conrad Roy ölmekten korkup araçtan çıkmıştı ama Michelle Carter onu mesajlarıyla geri binmeye ikna etti. Arkadaşlarıyla telefon konuşmalarından bilgi teyit edildi.

.

 

 

Bir üst mahkemeye taşınan eyalet suçlamaları tamamlanana kadar cezasına başlamayacak olan Carter’ın eğer hapis yatarsa cezasının kalanı 1 Ağustos 2022’ye kadar askıya alındığı için sadece 15 ay hapis yatacak

Mahkemede çıkan ceza, savcıların umduğundan hafif geldi.

Perşembe günü yapılan duruşmada, hakim Moniz’in önüne sunulan ceza süresi 7 yıl ile 12 yıl arasındaydı. Michelle Carter’ın savunma avukatları ise hiç hapis yatmadan 5 yıllık gözetim altına girmesini önermişlerdi. Bu gözetimin ruh sağlığı danışmanlığı gibi özel şartlar olması içeriyordu.

Hakimin kararında, Michelle Carter’ın yaşının, olgunluğunun veya akıl sağlığının hareketlerine gözle görülür bir etkisi olmadığını ancak Carter’ın yaşında bir insanın rehabilitasyon için daha büyük bir şansı olduğunu da söyledi.

İşlediği suçun sonucunda, rehabilitasyon ve cezanın dengeli tutulması gerektiğini ailesiyle ve aleyhine ifade veren lise arkadaşlarıyla herhangi bir iletişime geçmesi kesinlikle yasaklandığını ve aynı zamanda, Carter’ı bu olaydan hiçbir şekilde kar yapmaya çalışmaması için uyarıda bulundu. Yani hiçbir film veya kitap için kontrat imzalayamaz, detay veremez.

“İnsanlığı neredeydi Carter?”

Condrad Roy’un acılı ve üzgün ailesi, verdiği ifadelerinde Roy’un ölümü için Michelle Carter’ı suçladı. Babası “İnsanlığı neredeydi?” “Oğlumun zayıflıklarından faydalandı ve kendi çıkarları için onu kukla gibi kullandı. Oğlum benim en yakın arkadaşımdı.” dedi.

Michelle Carter’ın savunma avukatı olan Joseph Catalado “Davanın temyize gitmesi pek olası değil” dedi.

Carter’ın ‘pişmanlık duyduğunu’ ve hareketlerinin sorumluluğunu kabul ettiğini dile getiren Catalado, Carter’ın kendi ruhsal problemleri olduğunu da vurguladı. Doğru çözümün hapsetmek yerine rehabilite etmek olduğunu söyledi. Buna karşın yasa uzmanları, davanın temyize gitmesini pek de olası bulmuyor. “Carter ne kadar teşvik etmiş olsa da, yine kendi canına kıyan Roy oldu. Bu kendi kararıydı.” dedi Daniel Medwed.


Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar