7.9 C
İstanbul
Perşembe, Mart 14, 2024

İletişim

E-Ticaret İle Değişen Dünya

En basit hali ile e-ticaret, internet üzerinden yapılan alışveriştir. İlk olarak 1990’lı yıllarda Amerika’da ortaya çıkan ve zamanla tüm dünyaya yayılan bu trend, günümüzde devasa bir potansiyele sahip olarak hayatımızdaki yerini almıştır. Neredeyse tüm tüketicilerin satın alma alışkanlıklarının değişmesine neden olan e-ticaret sektörü, yöneticilerin de pazarlama stratejilerini e-ticaret üzerinde yoğunlaştırmalarına neden olmuştur.

Düşük sermaye, düşük satış maliyetleri, global pazara daha kolay giriş yapmak ve marka bilinirliğini artırmak adına son derece faydalı bir yol olan e-ticaret sektörü, ülkemizde de baş döndürücü bir hızla büyümeye devam etmektedir. Çünkü Türkiye’de her 2 kişiden 1’i aktif olarak internet kullanmakta ve bu kanalla ürün satın almaktadır. Hal böyle olunca da işletmeler, ürün ve hizmetlerini en iyi şekilde tanıtabilmek adına büyük bir çaba göstermektedirler. Bunun için sadece kendi e-ticaret sitelerini ve markalarının e-ticaret stratejilerini oluşturmakla kalmamışlar, kendi ürünlerini farklı e-ticaret kanallarında da satışa sunmaya başlamışlardır. Böylesine güçlü bir rekabet ortamında kendi ürün ve hizmetlerini müşterilerine beğendirebilmek adına her türlü yolu deneyen markalar, dijital pazarlamayı bir faydaya dönüştürerek isimlerini tüm dünyaya duyurarak tüm ülkelere ürün satma peşine düşmüşlerdir. Öte yandan, dijital pazarlamanın klasik pazarlama anlayışına göre daha ekonomik olması da markaların ticari krizlerden etkilenmemelerine neden olmuştur.

Ürün ve hizmetlere erişim kolaylığı getiren e-ticaret sektörü, ülkemizde henüz 10 yıllık bir geçmişe sahiptir ve sadece son birkaç yılda kayda değer artışların yaşanmasına neden olmuştur. Halen büyüme halindeki dijital pazarlama dünyası, bünyesinde çalışacak eğitimli kişilere de fazlasıyla ihtiyaç duymaktadır. E-ticaretin bu derece yaygınlaşması ile kariyerine bu alanda devam etmek isteyen kişiler için verilen e-ticaret eğitimi ve dijital pazarlama eğitimi ile değişen çağa ayak uydurabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey, IBS Türkiye’nin internet sitesine girmek ve mikro sertifika programları hakkında detaylı bilgiyi edinmektir.

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar