8.1 C
İstanbul
Perşembe, Mart 14, 2024

İletişim

” Dünya 5’ten Büyüktür ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BM Genel Kurulu’nda konuşma yaptı.

Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesinin BM’yi etkisiz hale getirmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi ve yeni karar mekanizmalarına ihtiyaç olduğunu belirtti.

Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na aynı zamanda hitap etti. Konuşmasında Birleşmiş Milletler’in etkisizleşmesine vurgu yaptı ve şöyle devam etti, “Daha fazla mazlum insan hayatını kaybetmeden, BM sorunlara ağırlığını koymalıdır. Altını çizerek ifade etmeliyim, dünya 5’ten büyüktür” dedi. Erdoğan, BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesinin ABD, Rusya, İngiltere, Çin, Fransa BM’yi etkisiz hale getirdiğini söyledi, bunun kabul edilemez olduğunu da dile getirdi.

“Tüm kararlar bir ülkenin iki dudağı arasında” diyen Erdoğan, Filistin’de sadece birkaç gün içinde iki binden fazla masum insan katledilirken BM’nin çözüm üretemediğini söyledi. Erdoğan, “Daha hızlı ve etkili karar mekanizmaları kurulmadır. BM çok daha cesur olmalıdır” ifadesini kullandı.

” Çocuklar ölürken kimse masum değil “

“Birinci Dünya Savaşı’na sahne olan coğrafyanın, aradan geçen bir asırlık süreye rağmen, istikrar, huzur, barış ve refahtan halen yoksun olduğunu üzülerek müşahede ediyoruz. Irak’tan Suriye’ye, Filistin’den Yemen’e, Mısır’dan Libya’ya, Afganistan’dan Ukrayna’ya kadar, geniş bir coğrafya, derin krizler içinde insanlığın vicdanını yaralayan görüntülere sahne oluyor” ifadelerini kullandı.

“Bu manzara insan onuruna yaraşır bir manzara değil. Ortalıkta BM’yi ilgilendiren bir sorun var demektir. Burada bir kez daha vurgulamak isterim. Çocukların öldüğü ve öldürüldüğü bir dünyada kimse masum değildir. Kimsenin can güvenliği yoktur, hiç kimse sürdürülebir refah içinde olamaz. Sadece geçen yıl 5 yaşın altında 6 milyon 300 bin çocuk hayatını kaybetti. Suriye’deki savaşta, 17 bin çocuk hayatını kaybetti, 375 bin çocuk yaralandı, 19 bin çocuk en az bir organını kaybetti. Bu yıl içinde, Filistin’in sadece Gazze Şeridi’nde, en modern ve ölüm saçan silahların doğrudan hedefi olarak 490 çocuk katledildi, 3 bin çocuk yaralandı” diye konuştu.

” Sessiz kalanlar insanlık suçuna ortak oluyor “

Erdoğan şunları da dile getirdi;

“Irak’ta, Suriye’de işlenen cinayetlere, Mısır’da demokrasinin katledilmesine itiraz edenler, yine bir takım haksız ve asılsız ithamlara maruz kalıyor, anında teröre destek vermekle itham ediliyorlar. Basın özgürlüğü yok diye bazı ülkeleri kıyasıya eleştirenlerin, Filistin’de öldürülen 16 gazeteciyi görmezden gelmesi, medya mensuplarına yapılan baskıyı duymazdan gelmesi küresel vicdanın dikkatlerinden kaçmıyor. Çok açık söylüyorum; Çocukların öldürülmesine, masum kadınların alçakça katledilmesine, halkın oylarıyla gelmiş iktidarların silah ve tanklarla darbe yoluyla devrilmesine seyirci kalanlar, sessiz kalanlar, tepkisiz kalanlar, bu insanlık suçuna alenen ortak olmaktadır.”

” Çifte standart teröre oksijen sağlıyor “

“Daha da önemlisi, modern dünya tarafından sergilenen bu çifte standart, çok geniş halk yığınları nezdinde ciddi bir güvensizlik oluşturmaktadır. Şu anda çatısı altında bulunduğumuz Birleşmiş Milletler’e, uluslararası kurum ve kuruluşlara karşı vicdanlarda oluşan güvensizlik duygusu, adalet duygusunu zedelemekte, milyonlarca insanı umutsuzluğa sevk etmektedir. Bugün karşı karşıya kaldığımız uluslararası terörün en temel beslenme kaynaklarından biri de işte bu güvensizlik duygusudur. Mazlumlara yönelik çifte standart, çocukların katledilmesine karşı sergilenen kayıtsızlık, tüm dünyada teröre oksijen sağlamaktadır. Birleşmiş Milletler’den ve uluslararası kurumlardan umutlarını kesen kitleler, çaresizlik ve umutsuzluk içinde terörün tuzağına düşüyorlar.”

“Din adına terör kavramını hiçbir şekilde onaylamıyor, böyle bir tanımlamanın en başta dinlere yönelik büyük bir saygısızlık olduğuna inanıyoruz. Barış anlamına gelen İslam kavramının terör ile yan yana kullanılmasına da şiddetle karşı çıkıyoruz. İslam ile terörün yan yana kullanılması inciticidir. Aynı şekilde kendi insanlık dışı eylemlerine İslami etiketini yakıştıranlar da başta İslam dini olmak üzere tüm dinlere ve insanlığa karşı çok büyük saygısızlık içindedir” dedi.

” Irak terör örgütlerinin hareket alanı haline geldi “

“İki devletli çözümün kabul edilmesi ve Gazze’ye ablukanın kaldırılması siyasi ve ahlaki bir sorundur. Bu kürsüde iki devletli çözüm konuşuluyor ama artık konuşmak yetmez, artık icraat zamanıdır. Bir günde yüzlerce insanın öldürüldüğü bir ortamda hâlâ bizim bunu konuşuyoruz olamız soru işaretleri doğruyor. Daha fazla mazlum insan hayatını kaybetmeden, BM sorunlara ağırlığını koymalıdır” dedi.

” Darbe meşrulaştırılıyor “

Erdoğan, Mısır’da Muhammed Mursi’nin devrildiği  ve darbeyle ilgili de dünyayı eleştirdi: “Mısır’da halkın oylarıyla seçilen cumhurbaşkanı darbeyle indirilirken BM sadece izliyor, bu darbeyi yapan kişi meşrulaştırılıyor. Eğer demokrasi diyorsak sandığa saygı duyalım, yok demokrasi değil de darbeyle gelenleri savunacaksak bu BM niye var diye merak ediyorum. Daha hızlı ve etkili karar mekanizmaları kurulmadır. BM çok daha cesur olmalı.”

” Türkiye’de 1,5 milyon, Avrupa’da 130 bin Suriyeli “

“Buna mukabil zengin ve güçü Avrupa ülkeleri sadece 130 bin Suriyeliyi kabul etti.” diye konuştu. Türkiye’ye ise sadece son 5 günde 150 bin Suriyeli’nin girdiğini hatırlatan Erdoğan, “500 yıl önce Avrupa’dan kovulan Musevileri koruduğumuz gibi bugün de mezheplerine bakmadan herkese kucak açıyor yardım eli uzatıyoruz” dedi.

” Türkiye teröre karşı en etkili mücadeleyi veriyor “

“Burada özellikle vurgulamak isterim ki; Türkiye teröre destek veren, göz yuman bir ülke değil, bilakis teröre karşı en etkili mücadeleyi veren ülkedir” dedi. “Dostlarımız için eşsiz bir dost olmayı sürdüreceğiz. Terörün, zalimlerin, katillerin, özellikle de çocuk katillerinin karşısında dimdik duracak, demokrasi ve refahı daha güçlü, daha cesur şekilde savunmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar