Dengeli Beslenme Yöntemleri

0
791

Mevsim geçişlerinde çokça rastlanan dönemsel rahatsızlıklardan korunmak üzere beslenme alışkanlıklarımızda özen göstermemiz icap eden şeyler yer alıyor. Makul dönemlerde da et, süt, sebze ve tahıl besinler içinde bir denge kurmak ve hepsinden lüzumlu oranda tüketmek gerekirken mevsimsel geçişlerde buna fazla daha çok dikkat etmek lazım. Daha ayrıntılı bilgiyi aşağıda başlıklar biçiminde açıkladık.

Hayvansal protein tüketmek

Mevsim protein tabii kaynaklardan da alınabilir. Ancak et tüketildiğinde protein almanın beraberinde yalnızca hayvansal ürünlerde yer alan öbür mineral ve vitaminlerde alınır. Dolayısıyla et tüketimi gıda zincirimizde aşırı derecede önem arz eder. Haftada 3-4 gün sabahları 1 oranın da yumurta tüketmek mühimdir. Peynir kesinlikle tüketilmesi lazım olan bir kaynaktır. Bunun haricinde her akşam kesinlikle bir hayvansal protein deposu tüketilmelidir. Kırmızı et, balık ve tavuk içinde bir denge oluşturulmalıdır. Hayvansal protein tüketiminde haftada minimum 1 defa balık tüketmek lazım. Olması gerektiği gibi olanı haftada 2 kere deniz ürünü tüketmektir. Bunun haricinde haftada 2 ya da 3 kere tavuk ve 2-3 kere da kırmızı et tüketmek en sağlıklı olanıdır. Tabi ki olabiliyorsa kırmızı et tüketirken hiç değilse bir akşam seçimin kuzu eti şekilde tercih edilmesi çok daha sağlıklı olacaktır. Kuz eti ile dana eti içinde da birbirlerinde olmayan gıda değerleri yer alıyor.

Yukarıdan da anlaşılacağı vb. Protein kaynaklarını çeşitlendirerek haftanın yedi gününe paylaştırmak gerekmektedir.

dengeli-beslenme-660x330

Tahıl ve baklagiller tüketmek

Bu gıda ürünleri ömrümüz için eğer olmazsa olmazlarımızdır. Tahıl ve baklagiller tüketimini de haftanın günlerine dengeli bakiyede dağıtmak lazım. Bir gün pirinç pilavı tükettiğiniz vakit ertesi gün bulgur pilavını seçmelisiniz. Bunun haricinde mercimek, fasulye, nohut vb. Baklagillerin katiyyen tüketilmesi lazım ve bu tarz şeyleri yiyeceğiniz et ürünlerine cazip biçimde uydurmanız lazım. Örneğin balık yiyeceğiniz vakit pirinç ve bulgur pilavı tüketemeyeceğiniz üzere seçiminizi baklagillerden tercih edebilir ve barbunya pilaki yiyebilirsiniz. Bu sayede hem baklagil tüketmiş olur ve aynı zamanda balıktan ve bir baklagil olan barbunyadan iki ayrıcalıklı protein almış olursunuz.

Et tüketeceğiniz vakit ise tavukla bulgur pilavı seçtiyseniz, kırmızı et tüketeceğiniz akşam ise pirinç pilavı seçmelisiniz. Yahut tam tersini de test edebilisiniz. Mühim olan artarda iki akşam tıpkı pilavı tüketmemektir. Bu arada gerçekleştireceğiniz pilavların kesinlikle tereyağı ve biraz da sızma zeytinyağı katılarak yapılmasına özen göstermeniz icap etmektedir. Margarin hiç tercih edilmemelidir.

Sebze tüketmek

Sebze kolesterol değerlerinin indirilmesi açısından son derece mühimdir. Bilhassa kırmızı et tüketileceği vakit beraberinde mutlak bol yeşillik tüketmek şarttır. C vitamini bakımından yaprağı yeşil olan her sebze ve yeşillik fazla ama fazla belirgin yararlar sağlar. Bu perspektiften mevsimine nazaran sofralarımızdan roka, marul, maydanoz, dereotu, tere, yeşil soğan, yeşil biber, salatalık, pazı, ıspanak, prasa, brokoli, kabak, brüksel lahanası, yeşil fasulye ve karalahana vb. Bir çok sebze ve yeşillik sofralarımızdan eksik olmamalıdır. Gerek pişmemiş ve gerekse yemeğini gerçekleştirerek bu sebzeler kesinlikle sofralarımızda olmalıdır.

Bunun haricinde tabi ki, patates, patlıcan, havuç, bamya, kereviz, karnabahar ve enginar vb. Sebzeleri de kesinlikle beslenme alışkanlıklarınıza dahil etmelisiniz.

Birtakım sebzeleri sevmesek bile en azından bir tabak dahi olsa bu sebzelerden tüketmenin temin edeceği yararları aklınızdan çıkarmamalısınız. Brokoli ve brüksel lahanası aşırı derecede tercih edilen ve yurdumuzun genel damak tadına uymayan sebzelerdir. Ancak bu sebzeleri de kesinlikle bir tabak bile olsa haftada bir yahut on günde bir tüketmek yararlı oacaktır.

Tüm bunların haricinde elbette mümkün mertebe naturel ve işlenmemiş besin tüketmeye itina göstermek lazım. Margarinden bundan sonra uzak durmak ve mutfağımızın baş köşesine tereyağını koymamız icap etmektedir. Tereyağını kahvaltıda kesinlikle tüketmeli ve halletiğiniz bütün sulu yiyeceklere bu yağı katmalısınız. Tabi ki gerçekleştirdiğiniz yemeğin kaldırabileceği tutarda. Bunun beraberinde sızma zeytinyağını da tereyağı kadar baş köşemizde tutmalıyız. Salatalara kesinlikle zeytinyağını dahil etmeliyiz. Sulu yiyecek yaparken bile tereyağın beraberinde zeytinyağını da denemeniz yararlı olacaktır. İki yağı tıpkı anda tıpkı gıdada kullanmanın hiç bir zararı mevcut değildir.

Çorba tüketmek

Sofralarımızdan çorbayı hiç eksik etmemeliyiz. Sebzeli çorbaların kesinlikle tüketilmesi lazım ve et suyu alınarak uygulanan çorbaların daha leziz ve besleyici ve koruyucu bulunduğunu da hafızadan çıkarmamak lazım. Kendi çorbalarınızı sunmaya itina göstermeli ve çorbalarınızı et suyu ile yapmalısınız. Çorbalarınız da mümkün mertebe sebze kullanmayı unutmayın. Havuç, patates, kabak, pırasa vb. Sebzeleri çorbalarınıza katmaktan çekinmemelisiniz. Bu çeşitli çorbalar hem lezzet ve aynı zamanda vitamin zenginliği manasına gelecektir. Bilhassa küçüklere çorba içme alışkanlığının kazandırılması lazım ve çorbaları çeşitlendirmek, mümkün mertebe ayrıcalıklı çorbalar içmek icap etmektedir.

Yukarıda sıralananları icra etmek çok güç olmayacaktır. Mümkün mertebe sofralarımızı sebze ve et bakımından çeşitlendirmek gerekmektedir. Hayvansal ürün ağırlıklı ya da tabii ağırlıklı beslenmek yerine her iki gıda kaynaklarından denk miktarda istifade etmek gerekirken ve bunun bir hayat şekli durumuna getirmenin fazla önemli bulunduğunun da unutulmaması lazım. Zaten dengeli beslenmekten kasıt, bütün gıda kaynaklarından lüzumlu oranda istifade etmek ve mümkün mertebe farklı gıda ürünlerinin tüketilmesi kastedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here