7.5 C
İstanbul
Çarşamba, Mart 20, 2024

İletişim

Dahilde İşleme Rejimi ile Dış Ticaretinizi Arttırın

Ülke gelirlerini belirleyen başlıca kaynak şüphesiz ihracat kaynağıdır. Bir ülkede ithalat ihracattan yüksekse dış ticaret açığı var demektir. Dış ticaret açığı ise ülkeleri fakirleştiren etkenlerden biridir.

Bir ülkenin zenginleşebilmesi, fakirleşmemesi için bu açığın olmaması gerekir. Bu bakımdan mutlaka dış ticareti teşvik edici etkenler ortaya çıkmalıdır. Bunların başlıcası ise dahilde işleme rejimi dir.

İhracatı teçvik kapsamında ihracat yapmak isteyen firma ürününü üreteceği ham maddeleri dışarıdan temin etmek zorunda ise bu maddeleri vergi ödemeden üretim hattına sokabilir ve söz verdiği gibi ürün halinde tekrar ihracat yapabilir.

Tüm bu rejimin avantjalarından yararlanmak için bir dizi büroksinin aşılması ve bazı kuralların uygulanması gerekir. Bu kuralların sorunsuz uygulanması ve en ufak bir eksik olması durumunda tüm işlemin durması demektir. Bu işlemlerin durması üretimin gecikmesi, buna bağlı olarak teslimatın da gecikmesi ticaretin yavaşlaması demektir. Tüm bu süreçleri aksatmadan yapabilmeniz için bu işlemleri yapacak personelin dış ticaret eğitimi alması gerekir. Bu konuda tecrübeli bir eğitim kurumundan alacağınız eğitim daha az sermaye ile daha fazla ürünü üretip satmanıza olanak sağlayacaktır.

Ülkemizde ihracat yapacak firmaların mutlaka bir dizi yeterlilikleri olmalıdır. Bu firmaların bu rejimden yararlanabilmeleri için bir belge almaları gerekir. Bu belge ile firmalara bu işi yapma yolunu açıyor. Dahilde işleme rejimi teşvikinden yararlana bilmek için daha önce bahsettiğimiz gibi belge alınması zorunludur. Bu rejim kapsamında bir dizi avantajlara sahip olacaksınız.Bu avantajlar;

3. ülkelere yapılacak olan ihracatta kota gibi sınırlamalara takılmamak, bu ülkelere yapılan ihracatlarda kdv, vergi gibi ek maliyetlerden muafiyet sağlama, dış ticaret kalite ve standadizasyona maruz kalmamak, gümrük vergisi, ötv, kkdf gibi harç ve vergilerin ödenmemesi ve buna benzer avantajlar ile firmanın bu maliyetleri düşürmesi sağlanmaktadır.

Bu rejimden yararlanabilmek için Dış ticaret müşteşarlığında hazırlanan dahilde işleme izin belgesi almanız gerekmektedir. Bu belge ile izin belgelerinizi online olarak doldurabilirsiniz ve rejimen kolaylıka yararlanabilirsiniz. Unutmadan söylemeliyim ki bu belgelerdeki hiç bir eksik bulunmamalı. Bu yüzden gerekli eğitimi ilgili personelinize aldırmalısınız.

kaynak: http://www.bizakademi.com

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar