Çocuğum Neden Yemek Yemiyor?

0
1358
Çocuğum Yemek Yemiyor

Anneler ekseriya çocuklarının iştahsızlığtndan şikayet ederler. Önlerine koyulan yemeği bir türlü yemeyen, etrafında yemek yemesi için yapılan bir sürü hareketlere rağmen, bir iki lokmadan sonra huysuzluklarla yemeği önünden iten çocukların sayısı pek fazladır.

Acaba çocuğunuz neden yemek yemez? Ortada sizi ürkütmesi lazım gelen bir tehlike var mıdır? Ehemmiyetle belirtmek gerekir ki, çocuğun yemek, yememesi bahsinde hiç bir tehlike yoktur. Bu gibi vakaların dörtte birine çocukların muayyen zamanlarda iştahlannın kesilmesi sebep olur.

Çocuğum Yemek Yemiyor

Büyükler gibi, aynı yaştaki çocukların da yiyecekleri gıda miktarının aynı olmasılazım gelmez. İri yapılı çocuklar daha çok gıdaya ihtiyaç gösterirler. Bunun aksi de mümkündür. Ufak yapılı bir çocuk, fazla kuvvetli olabilir ve sarfettiği enerji mukabilinde çokgıda alır. Bir çocuğun her gün yediği yemek miktarı da birbirinden farklıdır. Bunun sebebi, o günlerde çocuğun inkişafının(gelişme) bir yavaşlama devresi geçirmesldir. Eğer bu devir geçerse, çocuğa hiç bir zarar vermez.
UmumiyetIe 14 15 ayarasındaki çocuklarda iştahsizlık görülür. Bir iki gün gibi kısa bir müddet için iştahını kaybeden çocuklara, bunu Inkişat ederken geçirdiğini düşünüp zorla yemek yedirrneğe kalkmamalıdır. Eğer bu devrede zorla yemek yedirilirse, çocuk kendisine gösterilen alakadarı hoşlanacak ve her zaman devam ettitmek isteyecek, bunu huy edinecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here