9.4 C
İstanbul
Perşembe, Mart 21, 2024

İletişim

Çocuğa İsim Bulmak Artık Çok Kolay

Çocuğa isim koyma adabı çok önemsenmeyen ama aslında önemsenmesi gereken konulardan biri. Öte dünyada kulların isimleri  ve babalarının isimleri ile çağrılacağı hususunda rivayetler mevcut. Eğer İslam adabına uygun isimler konmadıysa, bu kişilerin isimsiz kalacağı ve ailesini bulamayacağı iddia edilir. Hem bu dünyada hem de ahiret hayatında önem arzeden bu husus, günümüz çağında biraz atlanmakta.

Kız isimleri konusunda genellikle aynıcılıktan kaçınan ebeveynler, ya anlamsız isim türetmekte ya da İslami adaba uymayan isimler seçmekte. Bunun yerine Kuran-ı Kerim’de geçen Arapça yahut Osmanlıca isimler seçmek hem çocuğun dünya hayatını hem de ahiret hayatını kolaylaştıracaktır.

Bir de isim anlamları var ki, çocuğa anlamı ağır isimler yüklememek gerektiği söylenir. Ebeveynlere burada büyük bir sorumluluk yükleniyor. Çocuklarına karşı ilk görevlerini yerine getirirlerken gayrimüslim ve yabancı isim koymaktan kaçınmak Come si viveva veramente nell’era preistorica? Esistevano i cavernicoli, e se si, si divertivano? A tutti questi quesiti, i giocatori amanti delle slot machine online troveranno risposte nella slot machine 2 Million B. gerekir –ki bu sorumluluk çocuğa da yüklenmesin.

Hiçbir kişi kendi ismini seçemediği için, isminin İslam adabına uygun olmadığını düşünen insanların isimlerini değiştirme izinleri de hadisler tarafından emredildiği üzere mevcuttur.

Erkek isimleri de bilhassa anlamca önem arzeder. Çocuğa konulan her ismin anlamını taşıyacağı söylenir. online pokies Çocuğa ağır anlamlı isimler koymamak gerektiği de bazı kaynaklarca doğrulanır. Konulacak ismin Kuran-ı Kerim’de geçmesi zorunlu değildir, burada aslolan çocuğa konulan ismin anlamının güzel olması ve çevrede yadırganmayan bir isim olması gereklidir. Bir diğer husus ise, İslam inancına aykırı olmamasıdır. Bu yüzden isim seçerken anlamlarını etraflıca araştırmalı ve öğrenmemiz gerekir.

İnternet deryasında bu konuya hizmet eden bir çok kaynak mevcut. Fakat doğruluğu konusunda hiçbir kimse emin değildir. Güvenilir ve gerçek bilgileri veren portalları tercih etmek ve bunu birkaç yerde onaylatmak gerekir.

İsim anlamları her kaynakta doğru yazmayacağı için iyice araştırmakta fayda vardır. Çocuğa konacak isim anlamları önemli olduğu için bunun dışında bir hocaya ya da bilen birine akıl danışmak da yarar getirir.

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar