Çicek Bamyası

0
423

Çiçek bamyası, Amasya Taşova ilçesinden çıkan doğal bir hazine, kendine has özellikleri ile C vitamini sayesinde insan sağlığına eşsiz bir katkı sağlar. Özellikle diyet yapıyorsanız, sindirim siteminin hızlanmasında etkin rol oynar. Birçok bamya türü yenilemezken, çiçek bamyasının tablası ve meyvesi rahatlıkla yenilebilir.

Bu eşsiz bitkinin taç yaprakları sarı; sap, çanak yaprakları ise mordur. Kendi kendini dölleyebilen bu bitki, arılar dikkatini fazla çektiği için farklı daha zengin bir hal alır. Perakende sektöründe kuru bamya olarak bilinir. Ekimi Nisan sonu, Mayıs başı yapılır.  Genellikle haziran ayının ikinci haftasında hasatı yapılır, çiçekler üç metre uzunluğunda olan iplere dizilir ve altına kalınca bir beze serilir.

Çiçek Bamyası Sağlığa Faydaları

Hasat sezonu her ne kadar haziran ayının ikinci haftası yapılsa da; hasat Ekim ayının sonuna kadar sürebilmektedir. Asılı yerde kuruyan bamyalar, kapalı alanlarda depolanır. Yaklaşık toplanın otuz ip, bir ton kurutulmuş bamya hasatına bedeldir. Çoğunlukla Amasya, Taşova ilçesinde yetişen bu eşsiz çiçek bamyası Türkiye’nin her yerine dağılır. Sağlığa faydaları ise şu şekildedir:

  • Mide bağırsaklarının düzenle olarak çalışmasını sağlar.
  • Sİndirimi aşırı şekilde kolaylaştırır, diyetler için uygundur.
  • Lif oranı yüksektir.
  • İdrar söktürücü görevini görür.
  • Kabızlığı tamamen giderir.
  • Halsizliğe iyi gelir, vücudu canlandırır.

Bu eşsiz çiçeğin faydaları saymakla bitmez. Lezzetti ise dillere destandır. Bu tadı bir kez alan, faydalarından yararlanan doğadan gelen bu şifa kaynağı sürekli olarak tercih eder. Tadı her zaman damağınızda kalır.

Çiçek Bamyası Yemeği Nasıl Yapılır?

Çiçek bamyasının, diğerlerinden farkı kurutularak yeniyor olmasıdır. Lezzetti ile dillere destandır. Çiçek bamyasını ilk defa yapıyorsanız, ilk olarak suda bekletmek zorundasınız. Suda bekletmeden önce dilerseniz; tozlarını yakarak arındırma şansına sahipsiniz. Tüm bu işlemleri halletikten sonra yapım aşamasına geçin. Safran ile birlikte kavurabilir ya da normal bamya yemeğini nasıl yapıyorsanız; o tarifi uygulayarak yapma şansına sahipsiniz. Her açıdan lezzetli, sağlığınıza aşırı faydalı olacak bu eşsiz yiyecek, doğadan çıkan mükemmel bir ilaç, lezzet tadını çıkarmaya başlayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here