Cemaat Cemaatliğini Bilsin

0
785

TGRT Haber’de Hadi Özışık’ın sunduğu “Basın Odası” programına konuk olan Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, hükümet-cemaat krizine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Dershanelerin kapatılması konusunda toplumun tepkilerinin dile getirilmesini “medya aracılığı ile saldırdılar” şeklinde değerlendiren Egemen Bağış, “Cemaat, cemaat olduğunu bilsin” dedi. Bağış konuşmasını şöyle sürdürdü “Cemaat cemaat olduğunu bilsin hükümet zaten biliyor. Bizim sırtımızda yumurta küfesi var ve kimse araya bir şeyler karıştırmasın.” İşte Egemen Bağış’ın internethaber’de yer alan açıklamalarından ilgili bölümler;

Bahsi geçen belge tavsiye kararıdır. Hükümet bu konuda bir uygulama yapmış mı hayır. Bahsi geçen gruplar, en büyük özgürlüklerini bizim hükümetimiz döneminde yaşamıştır. Türkiye, tarihinin en şeffaf dönemini yaşamıştır. Bugün Türkiye’de çok şey aşılıyor. Eksiklikler varsa da bu konuda gayretimiz var. Başbakanımızın açıkladığı Demokratikleşme Paketi, bunun bir örneğidir. Bunlara odaklanacağımıza, 2004 yılında belgeyi konuşuyoruz. Bugünkü Türkiye, 2004 yılındaki Türkiye midir? 2004 Türkiyesi’nde asker sivil ilişkisi aynı mı bugün. O günlerin Türkiye’si ile bugünü bir tutup, bunu göstermek büyük haksızlık ve vicdansızlıktır. Bunun dershane meselesiyle özetlenecek bir olay olduğunu sanmıyorum. Dershanelerin yüzde 20’sini temsil ediyor. Ben mantığımla zorluyorum ama bulamıyorum . Dershane konusunda, bizim tek düşüncemiz ekonomik koşullar nedeniyle çocuklarını okumamanın ezikliğini yaşamamasıdır. Bizim asıl amacımız bu. Yanlış olan belki bu sistemdir ama biz bunu düzeltmeye çalışıyoruz. Bu mesele 2001 yılında bizim parti programımıza koyduğumuz şeydir. Diğer siyasi partilerin seçim beyannamelerine bakarsanız hepsinde var bu.

Gerçekten dünyanın dört bir yanında açtığı okullardan gurur duyuyorum. Bir çok ülkeye gittiğimiz de bu okulları ziyaret ettik. Sorunları varsa çözümleri konusunda yetkili makamlarla görüştük. O manşetleri atanlarla da bir zamanlar çok iyi sohbet ediyor, dosttuk ama şimdi ne oldu da değişti onlara sormak gerekiyor. Her konuda her kesimle Papa ile bile diyalog kuranlar, neden bu konuda medya aracılığıyla saldırı başladı. Bende bilmiyorum bunun nedenini. Bu konuda konuşabildiğim herkesle konuşuyorum ama cevap yok. İstanbul’da İstanbul halkı AK Parti’yi belediyeciliğini bilecektir. Bidonlarla su taşıdıklarını hatırlayacaktır. Bir daha o çarpık zihniyete belediye teslim edilmeyeceğini anlayacak ve Kadir Topbaş’tan yana olacaklardır. Beni sevebilirsiniz ama sandığa giderken benimle gitmeyeceksiniz. Sandıkta vicdanınızla baş başasınız ve millete hizmet edene oy vereceğine eminim. Sandıkta ne olacağını hepimiz göreceğiz. Kimse kimsenin oyuna böyle ipotek koyamaz. Cemaat cemaat olduğunu bilsin hükümet zaten biliyor. Bizim sırtımızda yumurta küfesi var ve kimse araya bir şeyler karıştırmasın. İstanbul’da Kadir Topbaş ile biz yüzde 60 oy alırız. Kim olursa olsun biz İstanbul’u yüzde 60 ile alacağız.

Haberin tamamı için:

onediyo

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here