2.7 C
İstanbul
Pazar, Mart 10, 2024

İletişim

Aziz Yıldırım’dan Bomba Açıklamalar!

Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ve yönetici Şekip Mosturoğlu NTV Spor’da %100 Futbol programında Murat Kosova ve Rdıvan Dilmen’in konuğu oldu.

Başkan Yıldırım, Finansal FairPlay’den, erkek basketbol takımının başarısına, transferden, Aykut Kocaman’ın geri dönüşüne dair değerlendirmelerde bulundu ve Emre Mor’a resmi teklif yaptıklarını bizzat açıkladı.

“UEFA’dan Destek Bekliyoruz”

“UEFA’nın bize biraz destek çıkması lazım. Sonuçta Türkiye’de destek alınamıyor bu konuda. Fransa’da 1 oyuncuya 222 milyon Euro veriyorlar. Finansal Fair Play’le bunun ne alakası var? Ben gidip 500 milyonluk forma reklamı alırsam, bu tartışma yaratabilir. Neymar’ın PSG’ye transferinin FFP ile ne alakası var. Legal olmayabilir. Güç gösterisi var. Araştıracaklar. 222’lik operasyonun karşılığında yapılanlar şu an legal olmayabilir. Burada bir devletin güç gösterisi var. Biz 2 sene önce çok oyuncu aldık diye bu olmadı. Biz o oyuncuları almasaydık da UEFA ile bu anlaşma yapılacaktı.”

“Aykut Hoca Kendini Çok Geliştirdi”

“Değişmeyen tek değişimin kendisidir. Ben Aykut’un neden gitiğini bilmiyorum. 3 Temmuz Fenerbahçe Cumhuriyetine çok zarar vermiştir. Bizler hapisteyken çok boşluk oldu. Fenerbahçe’yi ayakta tutmak için bazı oyuncularımız teknik ekip ve yöneticilerimiz, beraberlik içerisinde kötü günlerden iyi günlere taşımak için plan yaptık. 50 bin kadınımızın maça gelmesi Fenerbahçe’nin kaderini değiştirmiştir. Aykut buranın çocuğudur yani. Daha önce de gitti, geldi. Biz yadırgamıyoruz. Fedakarlık yaptık ya da yaptı diyemeyiz. Yalnız Aykut hoca bu süreç içerisinde kendini çok geliştirdi. Eskiden daha düzdü ama şimdi çok geliştirdi ve geniş bakıyor artık. Aykut Kocaman’ın en büyük transfer olması doğrudur.Oyuncular da kendilerine güvenmeyen hocaya (Advocaat) bunları söylemeleri lazımdı. Herkes geçen sezon kabullendi. Kongre üyelerine de söyledim, 4 transfer yapacağız. Çalışmalarımız tüm titizlikle devam ediyor. Parasal sıkıntımız yok. Önümüzdeki hafta forma reklamını bağlamış olacağız. Bütçe belli bir yere gelmiş olacak. Kullanabileceğimiz 100 milyon Euro’nun olduğunu söyledim. Biz bu hafta içerisinde 4 oyuncu içerisinden 2’sini getirebiliriz, öbürü de 2’si gelir diye tahmin ediyorum. Transferde nokta atışı yaparak devam etmek istiyoruz. Santrafor, orta sahaya hücuma dönük olarak bir oyuncu düşünüyoruz.”

“Ben Arfa ve Lucas Lima’da son durum şu şekilde”

“Sol bek için şu an önümüzde bir tablo yok ama olabilir. Lucas Lima’ya açıklık getirelim. Neymar’ın babası onu PSG’ye götürmek istiyor ama ilerleyen zamanda ne olur ne biter bilinmez.Ben Arfa için geçen sene görüştüm, anlaştım, Paris’e gidersem gelmem dedi. Hakikaten de Paris ile anlaştı. Ben Arfa’nın kulübüyle 1 yıllık daha sözleşmesi var. 11 milyon Euro da alacağı olduğunu iddia ediyor. Van Persie’de hayal kırıklığımız yok. Sakatlığından dolayı maalesef oynayamadı. Şu anda elinden geleni yapıyor. Van Persie gelmeden önce sakatmış. Terraneo bizden saklamış raporları. Sonradan öğrendik. Aykut hoca da ona çok güveniyor.”


“Aziz Yıldırım’dan Jeremain Lens açıklaması”

“Lens 2,3 milyon Euro alıyordu, 2,7 milyon Euro önerdik. Bizden 4 milyon Euro istedi başta, 3 milyon Euro’ya indi. Kulübü çözsek, alabilirdik. Advocaat’ın bize verdiği rapor var, ‘Kısa süreli alırsanız, alın; uzun dönemli sorun yaşayabilirsiniz’ diye. Biz çok isteseydik Lens’i alırdık. Ozan Tufan’a herhangi bir teklif gelmedi. Gerekirse bir değil iki santrafor alırız. Sınır yok yani. Bazen Mahmut Uslu ile konuşurken UEFA’da oynatmayalım ama yeterki transfer edelim dedik ama oyuncuya bunu deklare etmek olmuyordu. Ozan Tufan için teklif yok. Menajerleri 10 milyon Euro – 12 milyon Euro getireceğiz dediler, çalışma yaptılar. Şu anda olmadı. 35 bin seyirci ortalamasıyla falan, bu seneyi götüreceğimizi düşünüyorum. Aykut Hoca’nın getirdiği enerjiyle, tribünler geri dönüş yaptı. Biz bir şey yapmadık. 18 bini geçkin kombine satıldı. Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımı, Doğuş’un da katkıları ile artık hep bu seviyede kalacaktır ve yüksek kombine sayılarına oynayan bir takım olacaktır. Salonun Basketbola toplam katkısı 17.8 milyon dolar. Kombine satışlarının 25 bini bulmasını bekliyoruz. Ortalama 30 bin taraftarı bulmayı hedefliyoruz. Başakşehir evet çok başarılı ama hiçbir zaman 4 büyüklerin haricinde o stat 15 bin kişiyi bulmuyor. Biz de spor kültürü yok. Maça giderken neden gittiklerini bilmiyorlar.”

“Euroleague’de %7 ortağız”

“Basketbolda TL olarak 4M’a yakın gelir kazanıyoruz. Onu da masraf olarak artı-eksi federasyona ödeyerek sıfıra geliyoruz. 11 kulüp olarak Euroleague’e ortağız. Payımız %7. NBA gibi geliştirilmiş lig kurulursa oraya kayarız. Başkaları düşünürler.”

“Emre Mor’a dün son teklifimizi sunduk”

“Emre Mor için daha dün teklif yaptık. 2 milyon kiralık, 8 milyon Euro da sonra alma şartı ile. Daha geri dönüş yapmadılar. Inter’den bir oyuncu istiyorlar ve bundan dolayı oyuncuya baskı yapıyorlar.”

“Eljif Elmas çok büyük bir yıldız olacak”

“22 ya da 26 kulüp, Eljif Elmas’ın peşindeydi. Bizim Antic de olmak üzere araya girdiler ve bu çocuğu buraya getirdik. Ajax, Manchester City, Avrupa’nın her yerinden bu çocuğun istendiğini biliyoruz. Aykut hoca da çok beğeniyor. Altyapıdan çıkan oyuncumuz Oğuz Kaan Güçtekin için Manchester City, 5 milyon euro teklif etti. Satmadık. Bu sezon ilk 11’de oynarsa kimse şaşırmasın. 8 numara falan da oynuyormuş. Kulüplerin sorunları çok. Herkes ‘kulüpler harcıyor, devlete vergi vermiyorlar’ diyor. Bizler gibi kulüplerin en büyük sıkıntısı, devlete ödediğimiz vergilerdi. 1998’de bu yana 375 milyon dolar vergi ödedik. Devletin bugüne kadar Fenerbahçe’ye hiçbir katkısı yoktur. Devlet Beşiktaş’a stat yapımında 55 milyon TL yardım yapıldı. Biz Avrupa Şampiyonu olduk hiçbir şey almadık. Galatasaray şampiyon olduğunda 12 milyon dolar aldı. Biz de şimdi beklemedeyiz.Bu hafta Edirne’deki arazi üzerine, 1 Milyon Üye kapsamındaki Fenerbahçe Evi’ni yapmaya başlıyoruz. Antalya’da 108 dönüm arazi aldık. Kayseri’de, dağa giden Fenerbahçelilerin çıkıp kayak yapabilecekleri bir mekan yapacağız. Oraya da Fenerbahçelilerin buluşacakları mekan yapıyoruz, 1 Mayıs’ta açacağız.”

“Yeniden başkanlığa aday olacak mı sorusu?”

“Fenerbahçe’nin yeri Kadıköy’dür. Hiçbir yere gitmeyiz. 65 bin forma sattık. İnşallah 4. yıldız da takılırsa, bu daha farklı bir noktaya gelecektir. Cumhurbaşkanı’na en çok FETÖ mücadelesi nedeniyle teşekkür ediyorum. Başkanlığa aday olmam konusunda zamanı geldiğinde konuşurum. Ne ihanetler gördüm, ne sevgiler gördüm. 2001’de bıraktığım zaman, insanlar bırakmayayım diye sokaklarda yürüdü. Stada geldiğinizde tuvalete giremiyordunuz, paçaları sıvamak zorunda kalıyordunuz. Oralardan buralara geldik. Türkiye’de sporu seven bir Cumhurbaşkanı var artık. Geçmişi spor. Eskiden Fenerbahçe-Galatasaray taraftarı kavga ediyor, Fenerbahçe-Beşiktaş taraftarı kavga ediyor deniyordu. Hani Fenerbahçe, Galatasaray yok yine kavga, olay. Kulüpler falan oturup konuşmayacak kardeşim. TFF’dir sorumlu. Sorumlu, sorumluluğu üstüne alacak. TFF Passolig’i bize zorla yaptırıyor. Ama kendisi final oynatıyor. Passolig kullanmıyor. Rezerv Lig kuralım. 21 yaş altı çocuklara yazık oluyor. İtalya’da İspanya’da hep var. Biz bunu söyledik sürekli ama hiç icraate geçilmedi.”

“TFF’ye Büyük Tepki!”

“Basına açıklama yapıyorum, ceza veriyorlar. Aralık ayının sonuna kadar cezalıyım. Bugün bu TFF’nin Samsun’daki görüntüsünden sonra istifa etmeli. Beceriksizler çünkü. Yine ceza verecekler bana ama önemli değil. Fatih Terim olayında Şekip Bey dedi ki, “Tazminat ödenirse olayın takipçisi olacağız.”! Fatih Terim’i sokağa atıyorsunuz, sonra parayı ödemeyeceğim. Çocuk oyuncağı değil bu. Ödemeyeceğim, konuşacağım falan yok. Türkiye’de hiç antrenör yok mu? 4 maç ne demek? Getirdiğin adamı 4 maç için mi getirdin? Getirdiysen o da yanlış. Bu senenin ismi Lefter olsun dedik, yazı gönderdik. Yapın Lefter’i, seneye de İlhan beyi yapın. Neden yapmıyorsunuz? Bundan sonra ben ceza almam haberiniz olsun. Ben 19 senedir başkanlık yaptım, kimlerle başkanlık yaptım geldim gittim.”

“Bıçakla Sahaya Girdiler!”

“Barış sezonu olmaz ya. Dilekle olmaz bu işler. TFF Başkanı hangi stada gidebiliyor? Niye konuşmuyor kimse gerçekleri? Bıçakla sahaya giriyorlar. Bir şey olsa ne olacak? Yıldırım Demirören bizim stada gelebiliyor mu, Beşiktaş, Galatasaray Stadına gidebiliyor mu? Anadoluya gidebiliyor mu? Saygı görüyor mu? Herkes iyi transferler yaptı, paralar harcandı. Haksızlık olmadan bir sezon olmasını istiyorlar. Bunu hakemler ve TFF yapacak. Transferde 4 transfer sözümüz var. Gerçekleştireceğiz ve gerekirse yine yapacağız.”

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar