7.9 C
İstanbul
Pazar, Mart 17, 2024

İletişim

Atatürk Barış Ödülü Tekrar Verilecek

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 2000 yılından itibaren Atatürk Barış Ödülü’nün verilmediğini ve bu ödülün tekrar verilmesinin karara bağlandığını belirterek, “Ödül kurulu başvuruları 29 Ekim 2014’ten itibaren 4 ay içerisinde değerlendirilmesini ve sonuçlandırılmasını temin edecek.

Öneriler arasından bir kişi Bakanlar Kurulu’ndan sonra Cumhurbaşkanına sunulacak. Nihai karar da Cumhurbaşkanlığında onayladıktan sonra 23 Nisan 2015 tarihinde açıklanmış olacak” dedi. Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ve bünyesinde yer alan Atatürk Araştırma Merkezi, Türk Dil Kurumu, Türk Tarih Kurumu ve Atatürk Kültür Merkezi başkanlıklarının bilim ve klütür alanındaki çalışmalarını değerlendirmek ve gerekli tavsiye kararlarını almak üzere, 664 Sayılı Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname uyarınca yılda bir kez toplanması gereken Yüksek Danışma Kurulu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın başkanlığında JW Marriot Otel’de toplandı.

Toplantıya, Arınç’ın yanı sıra, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya katıldı. Arınç, yaptığı konuşmada, “Bugünkü yapıda kurumların doğrudan bağlı olduğu ben başkanlık yapıyorum. Milli Eğitim Bakanımız kurulumuzun üyesidir. Aynı zamanda YÖK Başkanı Çetinsaya kurumumuzun üyesidir. Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından seçilmiş bilimadamları ve bilimkadınları yer alıyor” dedi. Yüksek Danışma Kurulu toplantısı için gerekli sayının olduğunu anlatan Arınç, alınacak kurul kararlarının üyelerin iştirakıyla sağlanacağını ifade etti. Yüksek Danışma Kurulu’nun yılda en az bir kez toplanacağını söyleyen Arınç, “Yönetmelikte, kimlerin hangi kararlara katılacağı, Danışma Kurulu toplantısının çalışma usul ve esasları belirlenmiştir. Kurumlarımızın bütçeleri kabul edildi. Kurumlarımızın Türk kültürü, tarihi ve dili için çok önemli kuruluşlar olduğuna inanıyoruz. Büyük Atatürk’ün ülkemize yaptığı hizmetlerin yaşatılması, gelecek kuşaklara tanıtılması için faydalı olduğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

2000 yılından itibaren Atatürk Barış Ödülü’nün verilmediğini belirten Arınç, bu ödülün tekrar verilmesinin karara bağlandığını bildirdi. Arınç, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu Atatürk Barış Ödülü’yle ilgili yönetmeliğiimiz amaç maddesi olarak ‘Yurtta Sulh Cihanda Sulh’ ilkesi doğrultusunda dünya barışının uluslararası dostluk iyi niyetinin geliştirilmesinde hizmet edecek tüzel kişileri devlet ödülü niteliğinde verilecek olan uluslararası barış ödülü. Bunun için bir takvim belirledi. Bu, Ocak ayı için planlanıyor. 29 Ekim 2014’e kadar Bireysel Çalışmalar Koordinasyon Dairesi başvuruları kabul edecek.

Haberin tamamı için:

onediyo

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar