11.5 C
İstanbul
Pazartesi, Mart 25, 2024

İletişim

Askeri Suç

Askeri Suç, yalnızca askerler tarafından işlenebilen, Türk Ceza Kanunu ya da başka ceza yasalarınca düzenlenınemiş bulunan ve askeri bir hizmet ya da askeri görevin ihlalini ya da askeri bir yararın bozulmasını ifade eden suç.

Askeri ceza hukukunda askeri suçlar ikiye ayrılmıştır: Salt askeri suçlar ve askeri suç benzerleri. Bu suçlardan salt askeri suçlar, yukarıda tanımı yapılan suçlardır. Askeri suç benzerleri de, askeri bir hizmetin varlığını ve suç işleyen kişinin asker olmasını gerektirmekle birlikte, nitelikleri bakımından başka ceza yasalarında da yer alan suçlardır.

“İffetsiz bir kadınla evlenmek, askerlikten firar, kendini askerliğe yaramayacak hale getirmek, bir gemi veya uçağı veya müstahkem mevkii düşmana teslim etmek, itaatsizlikte bulunmak” gibi eylemler yalnızca Askeri Ceza Kanunu’nda yer alan, askerler tarafından işlenebilen salt askeri suçlardandır. “Askerin aşırı derecede sarhoş olması, askeri eşyayı çalma” suçları, benzer düzenlemeler genel ceza yasalarında da bulunduğundan, askeri suç benzerleridir.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar