“Asker Ol Bir De Üstüne Para Verelim”

0
793

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Malatya’da temasları kapsamında Milli Türk Talebe Birliği Şubesini ve Sivaslılar Kültür ve Dayanışma Derneğini ziyaret etti.

Yılmaz, “Bizden önce askerlik hizmet süresi 18 aydı. Önce 15 aya düşürdük. Şimdi 12 aya düşürdük. 12 ay da normaldir. Her iki ayda bir 2 günlük izin var. Bu da 24 gün, bir ay demektir. Askerlik 11 ay kalıyor. Yedek subay olanlara ise yaklaşık bir yıl oluyor, 2 bin liranın üzerinde de maaş veriyoruz. ‘Gel güzel kardeşim yurdumun dört bir tarafındaki güzel kardeşlerimle tanış, bir ol. Kardeş olduğunu gör. Bir de sana üstüne para vereyim’ diyoruz. Dolayısıyla askerlikte yeni bir çalışmamız yok” dedi.

Millete hizmeti esas kıldıklarını dile getiren Yılmaz, 2002’de aldıkları yüzde 34 oyu 2007 yılında yüzde 46’ya çıkardıklarını, 4 yıl hizmet ettikten sonra da bu oy oranının yüzde 49-50’ye yükseldiğini söyledi. Bir gazetecinin bedelli askerlikle ilgili sorusu üzerine Yılmaz, “Bedelli askerlik olmayacağını çok net şekilde söyledim. Yeni bir gelişme yok. Olmayacak da” dedi. Yılmaz, ihracatın 2002 yılında 36 milyar dolar olduğunu, şimdi ise 153 milyar dolara yükseldiğini belirtti. Savunma sanayi ihracatına değinen Yılmaz, “2002’de savunma sanayi ihracatı 240 milyon dolarken şimdi yaklaşık 1,5 milyar dolar. Dolayısıyla aradaki farkı düşünürsen 4-5-6 kat artırmışız. Milli gemimizi inşa ettik, kendi helikopterimizi ürettik, Atak helikopteri. Kendi uydumuzu yaptık, Göktürk-2. Kendi savaş tankımızı ürettik, Altay. Kendi insansız hava aracımızı ürettik, Anka. Bunlar, üst teknolojide önemlidir” diye konuştu.

Haberin tamamı için:

onediyo

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here