9.3 C
İstanbul
Pazar, Mart 10, 2024

İletişim

Anason Çayının Faydaları

Anason, bir çok yurtta tanınan ve avrupa kıtalarında yetişen bir dağ bitkisidir. Bu ülkelerden mısır, asya ve girit bölgelerinde türlü hedefler ile kullanıldığı bilinen bir durumdur. Anasonu ilk mısırlılar keşfetti. Güzel kokusunu dünya’ya açıkladı. Yalnızca güzel kokması değil birçok mucizevî yararlarını da keşfederek sağlık bakımından son derece varlıklı bir bitki olduğuna kanaat getirildi. Anason çayı uzun geçmişe dayanan bir hikâyesi şekilde tanınmakta ve son derece fazla sevilmektedir. Şuan ülkenin neredeyse dört kesiminde anasonun hazin yararlarından faydalanılmaktadır. Anason çayının birey sağlığına yararları son derece fazladır. Bir çok rahatsızlığa şifa şeklinde tavsiye edilen bu anasonun çayını içerek bir çok yararından yaralanabilir zinde kalabilirsiniz. Göz at alış bu fevkalade çayın öbür yararları nelermiş hep birlikte dilerseniz bilgilenelim.

Anasonun yararları nedir?

Balgam bir çok bireyin huzursuz bulunduğu yapışkan bir sıvıdır. Bunu devamlı taşımak ve atamamak oldukça hastalık sunan bir durumdur. Şayet balgam sorununuz varsa ve bunu atamıyorsanız anason ile balgamınızı sökebilir bu durumun içinden çıkabilirsiniz. Anason hem de tesirli bir balgam söktürücüdür.

Kış aylarında genelde en fazla boğaz ağrıları şikâyetleri ile yakınırız. En ufak soğukta duygulu olan boğaz ağrımızda bir ekip enfeksiyonlarında geliştiğini görürüz. Dolayısıyla bilhassa boğaz ağrısı ve enfeksiyonları,kış aylarında aşırı derecede karşılaştığımız bir durumdur. Bu vb. Durumlarda derhal ilaca sarılmak yerine şekilde boğazınıza iyi önümüzdeki, onu yumuşatabilecek yararlı bitki çaylarından içmeniz lazım. İşte bunlardan bir tanesi anason çayıdır. Boğazınızdaki tüm ağrıları kullanarak yumuşatır ve sizi rahatsızlıklara karşı korur.

anason-cayi
Genel anlamda akciğer sorunlarını çok çok sigara içenler ve bronşit rahatsızlığı geçirenler yaşar. Daha huzurlu bir ciğer,daha huzurlu bir teneffüs üzere anason çayını içerek rahatlamanızı tavsiye ediyoruz. Şundan dolayı anason hem de tesirli bir soluk açıcıdır.Soğuk algınlıklarınnı daha hızla geçmesine destek sağlar. Sizi mümkün rahatsızlıklara karşı koruyarak daha zinde kalmanızı temin eder.Sinüzit genel anlamda kış aylarında yaşanan bir durumdur. Kafa ağrısı yapar. Burun damarlarında tıkanıklığa yol açarak huzurlu bir biçimde kan dolaşımı sağlamaz. Bu da sinüzite neden olur. Soluk almakta güçlük çeker ve kafa ağrılarına neden olur. Bu vb. Hastalık verici halden kurtulmak üzere, kan dolaşımını hızlandıran, tıkanık damarları açarak sizlere daha huzurlu bir kan dolaşımı elde eden anason çayını içmenizi tavsiye ediyoruz. Anason çayı fazla tesirli bir ilaçtır. Bilhassa sinüzit ve migrene iyi geldiği bilinen bir durumdur.Bronşite iyi geldiği bilinir. Bronşit rahatsızlarına hekim genelde içecek olarak anasonu önermektedir.

Her çeşitli kolik tedavisinde kullanılmaktadır.

Mide hastalıklarına iyi kazanç. Bilhassa yemek akabinde mide üstünde bir ekip şişkinlikler kazanç. İşte anason çayı bu şişkinliklere destek sağlar doğan şişkinliği kullanarak daha huzurlu sindirimler yapmanızı gerçekleştirir. Hem de kabızlık üzere birebirdir. Bebeklerde gaz problemlerine iyi geldiği söylenilmektedir.

Hıçkırık asla ummadığımız bir sürede büyüyen bir olgudur. Bu şekilde hallerde anason çayı içmek bu hıçkırıktan kurtulmamıza sebep olur. Anason çayı hıçkırığa iyi kazanç.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Hem de iyi bir antioksidandır. Vücutta mevcud zehirli bakterileri evvelden tespit ederek daha huzurlu atılmasına katkıda yer alır.

yasemin-cayinin-faydalari

Anason çayı ne şekilde demlenir?

Anason çayi nasil hazirlanir genelde garp kültürlerinde anasonu doğrudan demlemezler. Şekilde yapraklarını bir güzel kuruturlar. Peşinden tohumlarını bir köşeye ayırırlar. Kuruyan yaprakları ve tohumları karıştırırlar. Sizlerde anasonu garp kültürüne cazip bir biçimde hazırlayabilirsiniz. Evvela sizlere anason çayı ne şekilde demlenir bu mevzuda destekçi olacağız. Elinizde mevcud anason yapraklarını ve tohumlarını harmanlayarak kaynamış bir demlik suya asgari 3 ve ya 5 yiyecek kaşığı taze kurutulmuş anason yaprağı ve tohumu ilave edin. Peşinden demini daha iyi çekebilmesi üzere kısık alevde en düşük 10 dk denli kaynatmaya devam ediniz. Bundan sonra talep ettiğiniz denli anason çayı içebilirsiniz. Yalnızca bir su bardağı denli tüketmek talep ediyorsanız ergonomik şekilde kaynatılmış bir bardak sıcak suya 3 çay kaşığı denli kurutulmuş anason yaprağı ilave edin birkaç dk sonra içemeye amade kıvama gelecektir. Şayet şeker alan bir tanesi iseniz anasonun tesiri gitmesin şeklinde bir çay kaşığı bal ilave etmeniz daha faydalı olacaktır.Afiyet olsun.Anason çayının yan tesirleri nedir?

Anason esasen sağlık açısından oldukça varlıklı bir bitkidir. Ancak her insana iyi gelecek manasına gelmez. Örnek vermek gerekirse çok fazla tansiyonu olanlarda yan tesir yaratabilir.Kan dolaşımını ve bağırsak hareketlerini hızlandırdığından hamilelerde kullanılması pek tavsiye edilmemektedir. Bunun haricinde tüm kişiler anason çayı kullanabilir. Cazip dönemlerde kullanılmasında insan ancak avantaj görür. Anason çayının yan tesirleri bunlardır. Aşırı derecede yan tesiri bulunmamaktadır.

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar