Alışverişin Birleştirici ve Bütünleştirici Gücü

0
742

Alışveriş, bir mal ya da hizmeti para karşılığında alma ve satma işidir. Bu eylem satıcı ve alıcı olarak iki taraf arasında gerçekleşir. Alışverişin insanlık tarihindeki ilk hali takastır. İlkel toplumlarda kullanılan takas yöntemi günümüzde para ile yer değiştirmiştir. İnsanlar ihtiyaçları doğrultusunda gereksinim duydukları ürün ya da hizmete belirlenmiş bir ücret karşılığında sahip olurlar. Alışveriş, iki zıt anlamlı kelimenin yan yana gelmesiyle oluşmuş birleşik bir sözcüktür ve gerçek anlamını kaybetmemiştir. Çünkü alışveriş tek taraflı değildir. Genel anlamda somut-hizmet anlayışı hakimdir ve bir alıcı olduğuna göre, tıpkı iletişimdeki gibi, bir de alıcı vardır. Aradaki fark ise ileti(mesaj) yerine kullanılan objenin para oluşudur.

Online alışveriş, her türlü ticari malın veya hizmetin kredi kartı ve havale ile veya kapıda ödeme şekliyle tedarik edildiği bir alışveriş yöntemidir. Bu yöntem Türkiye’de hala, çok fazla tercih edilmemektedir. Bunun da en büyük nedeni ‘güvensizlik’ duygusudur. Kredi kartı numaralarının çalınması korkusu, verilen ürün siparişinin söylenen tarihte getirilmeyeceği endişesi, ürünün internetteki görünümünün doğruluğu gibi birçok farklı neden güvensizlik duygusunu pekiştiriyor oysa ben online alışverişin sağladığı olanakların göz ardı edilmemesi gerektiğine inanıyorum. Hatta bazı sanal kartlar ile kart limitinizi kendiniz belirleyerek, internette çok daha güvenli bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz. Online alışverişin sunduğu fırsatların başında 7/24 hizmet verebiliyor oluşu geliyor. Özellikle günümüz çalışma koşullarında, kendimize ayırdığımız küçücük zamanı alışveriş merkezlerinde, o mağazadan bir diğerine koşturarak harcamaktansa, ki bunu da günün yalnızca belirli saatlerinde yapabilmemiz mümkünken, online alışveriş sitelerinde beğendiğimiz ürünü istediğimiz her an inceleme ve satın alma şansına sahip oluyoruz. Ayrıca örneğin bir arkadaşımızda görüp de beğendiğimiz elbisenin, satıldığı mağazanın yaşadığımız mevkiiye uzaklığı dolayısıyla en fazla hayalini kurabiliyoruz. Oysa satın almak istediğiniz o elbise farklı bir şehirde bile olsa kargo yoluyla evinize kadar gelebiliyor. Bunların yanı sıra ürün zenginliği de bir diğer önemli konu. Dekorasyondan giyime, ikinci el ürünlerden mutfak gereçlerine kadar, her türlü ürünü internette bulmak mümkün. Bu durumun sağladığı katkı ise; o çok beğenmiş olduğum elbiseyi mağazalar arasında karşılaştırma yaparak, en uygun fiyatta olanı satın alma şansına sahip oluşum. *Şehrin trafiğinden kurtulmaya çalışırken üzerine bir de alışveriş merkezlerindeki kalabalık insanın alışveriş yapma isteğini bile bastırabiliyor. Tüm bunların yanında birçok şirket, müşterileri için sezonlarda kampanya ve indirimlere giriyor. Böylelikle aradığınız ürün sizin karşısınıza çok uygun bir ücrette çıkabiliyor. Diğer şekilde yine mağaza mağaza gezip nerelerde indirim olduğunu takip etmeniz gerekiyor. Aynı zamanda online alışverişlerde ikinci el ürünler de alıp, satmak gibi imkanlarınız mevcuttur ve alıcı-satıcı ilişkisi online alışverişte de karşımıza çıkar. Öyle ki bu konumda satıcının da en az alıcı kadar avantajlı olduğu görülür. Ürünün reklamı ve tanıtımı için yapılacak harcamanın çok ucuza mal oluşu ve büyük bir mağazanın kira maliyetinin olmayışı internetten satışı tercih edilebilir kılmaktadır.

Sektörün genişlemesinden ve pazarın büyümesinden dolayı her geçen gün yeni bir alışveriş sitesi açılıyor. Bu bağlamda tüketicinin bilinçlendirilmesi ve alışveriş yaparken bunu göz önünde bulundurması gerekmektedir. İnternet ortamında yapacakları müşteri memnuniyetli bir araştırma da tüketicinin kendi güvenliği açısından doğru bir tercih olacaktır. Değişik ürünleri, keyifli bir alışveriş ortamında yapmanızı sağlayacak, hiçbir güven eksikliği yaşamayacağınız birçok site olduğunu unutmamanızı dilerim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here