Su Enerjisi Nedir?

Su enerjisi, akmakta olan bir su kütlesinin, bir çark ya da benzeri bir aygıtı döndürmesi yoluyla elde edilen enerji. Olasılıkla İÖ 1. yüzyılda geliştirilen su çarkı, ortaçağ ve sonrasında tahılların öğütülmesi, fırın körüklerinin çalıştırılması gibi amaçlarla yaygın biçimde kullanıldı. Suyun bir dizi sabit ve dönel palet arasından geçirilmesi ilkesine dayalı olarak çalışan 6 BG’lik ilk su türbinini 1827’de Fransız Benoit Fourneyron yaptı.

Fourneyron 1832’de de 50 BG’ye ulaşabilen bir türbin daha geliştirdi. Daha sonra James Thomson 1851’de, James B. Francis ise 1855’te, Fourneyron’un tasarımlarından yatarlanarak radyal akışlı su türbinleri geliştirdiler . İlk ortaya çıktıklarında sulama amaçlı mekanik tahriklerde kullanılan su türbinlerinden günümüzde yalııızca elektrik enerjisi üretiminde yararlanılmaktadır.

Su Enerjisi

Etiketler:


About the AuthorYorumlar (4)

 1. sırma ak says:

  güzelmiş beğendim

 2. Hava USTA says:

  Güzelmiş beğendim

 3. gamze subasan says:

  gayet mantıklı yapanın eline sağlık

 4. sıla kırang says:

  güzelmiş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Back to Top ↑