Teşvikin Önemi

0
1525

Ekonominin güçlü olmasını sağlayan etkenlere baktığımızda üretim kadar tüketimin olması ve aradaki bağı sağlayan düzenin etkili olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla üretimde, tüketimde ya da dağıtımda herhangi bir sorun çıkması ekonomide iniş çıkışlar yaratmaktadır. Bu gibi durumlara çözüm olarak devlet teşvik adıyla bu sorunları en aza indirmek ve ekonomiyi düzenlemek için yardımda bulunur. Teşvikler sayesinde birçok insan iş kurabiliyor, birçok firma kendine iş imkânı yaratıyor ya da zor zamanlarından kolaylıkla çıkabiliyor. İş alanlarının genişliğini düşününce her teşvikten haberdar olamayabiliriz. Sadece teşvikleri takip edecek bir bölüm kurmak bile gerekebilir iş yerinde.

Bizi ilgilendiren teşvikleri takip etmek ve faydalanmak için ayrıca bir bölüm kurmak bizim için epey maliyetli olacağını tahmin edebiliriz. Desteklerden faydalanmak için EY Türkiye teşvik hizmetleri ile iletişime geçmek en doğru yol olacaktır. EY Türkiye ile mevzuatlara hâkim olmamız gerekmiyor. En uygun teşviki, indirim ya da desteği EY Türkiye aracılığıyla takip edebiliyoruz. Bize uygun teşvik belirlenince analizleri de yapıyorlar. EY Türkiye tüm süreç boyunca bizi yalnız bırakmıyor. Faydalanılacak destek için başvuru aşamasında gerekli şartları sağlamak için yardımcı oluyor. Eğer teşvikten yararlanabilirsek teşvikin uygulanması aşamasında da bize danışmanlık yapmaya devam ediyor.

Teşvik uygulamaları yatırımcılar için bölümlere ayrılmakta. Teşvikler, Türkiye’de ayrılmış bölgelere göre sınıflandırılmış, farklı sektörlere göre düzenlenmiş ve araştırma geliştirmeye de dair olmak üzere geniş bir yelpazede ekonomimizi desteklemeye çalışmaktadır. İhracat, eğitim, pazarlama gibi alanları da kapsayan teşviklerle ülkemizin kalkınması için çalışılıyor. Firmalar için bakıldığında Katma değer vergisi muafiyeti, gümrük vergisi muafiyeti, vergi indirimleri, sosyal sigortalar prim desteği, gelir vergisi stopaj indirimi, faiz oranı desteği, arazi tahsisi, katma değer vergisi iadesi gibi teşvikler çok önemli fırsatlar demek. Her firma kendine sunulan bu desteklerden faydalanmak istiyor. Ama tüm teşvikleri takip etmek de haliyle zor oluyor. Sunulan fırsatları kaçırmamak, hepsinden haberdar olmak için EY Türkiye karmaşık mevzuatlardan bizi kurtarıyor. EY Türkiye sayesinde bize en uygun teşvik hakkında bilgi ediniyor, bu teşvikten yararlanmak için yapmamız gereken yapılandırmayı öğreniyoruz. Tüm şartları sağladığımız aşamada da teşvike başvuru sürecinde de yardımcı oluyor. EY Türkiye bizim bir kolumuz, bünyemizdeki bir bölüm gibi bizim için çalışıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here