6.5 C
İstanbul
Pazartesi, Mart 11, 2024

İletişim

Spor Öncesi Ve Sonrası Yapılması Gerekenler

Fiziksel yağ yakımınız artarsa, kas oranı korunur ve kas artışı olur. Bu kas artışı ve yağ yakımı günlük yapacağımız faaliyetin çeşidine ve sıklığına nazaran değişmiş olur. Spor yapmak sağlığını düşünen her bayanın alışkanlık durumuna getirmesi gereken bir davranış.

Öyleyse, spor öncesi ve daha sonra yapılması gerekenler neler?

Spor yapmadan önce kesinlikle karbonhidrat ve protein taşıyan yaklaşık olarak 250 kalorilik bir öğün yenmeli. Bizzat sabah aç karnına spor yapmak vücudunuzda yağ yakımı yapmayacağı vb. Gerekli protein ve karbonhidrat vücutta bulunmadığı üzere kaslara yüklenme olur ve bu da sizi kötü durumda bırakır. Örneğin bir su bardağı muzlu süt içmek spor öncesi yeterli olacaktır.
Gün bünyesinde öğün atlamayın ve öğünlerinizi tıka basa yiyecek yerine, ara öğünlerde oluşturarak düşük ama yaklaşık olarak 3 saatte bir bir şeyler yemeye çalışacak biçimde kendinizi ayarlayın. Bu sayede kan şekeri seviyenizi düzenlemiş olursunuz ve metabolizmanız devamlı çalıma halinde olur.
Çalışma çıkışı spora gidenlerdenseniz, o vakit önemli bir problem ile karşı karşıyasınız anlama gelir çünkü akşam yemeği yenmesi gerekiyordur. Yiyecek yendikten sonra direk spora gitmek mide kramplarına sebebiyet verebilileceği gibi rahat biçimde spor yapmanızı da önleyebilir. Spordan gelince yemek yerim şeklinde sakın ha düşünmeyin kilo taktim etmek yerine kilo çekmeye sebep olabilirsiniz ve verdiğiniz çabalar boşuna tüketim. Bunu önlemek üzere iş çıkışı olmaksızın kepekli bir sandviç yapabilir bir bardak ayran ile içebilirsiniz. Yahut spordan sonra yalnızca protein ağırlıklı et, balık, tavuk vb. Gıdalar seçebilirsiniz.
Spor salonunda iş yapıyorsanız spor önce ve akabinde mutlaka gerçekleştirmeniz gereken tutumlar; spora başlamadan evvel ısınma hareketlerini tamamlamak ve spor sonrası sık tempodan çıkınca soğuma hareketlerini tamamlamak.. İlk olarak ısınma hareketlerini yapmazsanız, herhangi bir ağır faaliyet akabinde burkulma incinme yada eziklik ortaya çıkabilir ve bu da ileri ki günlerde spor yapmanıza engel olur. Spor bittikten sonra soğuma hareketleri tamamlamak da, hızla fiziksel faaliyetin kesilmesi neticesi oluşacak bilhassa kaslardaki hamlığa engel olacaktır.
Spor ediyorum nede olsa diyerek karşınıza her gelen yiyeceği yememeye itina gösterin. Zaten kalori yaktım deyip spor çıkışı nefesi hamburgercide alırsanız kilo taktim etmek yerine kilo alırsınız. Çünkü yaktığınız kalori ile bu çeşitli gıdalarin kalorisi benzer olmadığı gibi, hemen hemen bu gıdalar iki üç kat çok kaloriye sahiptir.
Spor yaparken önemli miktarda su ve mineral kaybı olduğundan, spor öncesi, spor sırasında ve derhal daha sonra buna mani olacak biçimde mineralli su ya da maden suyu tüketilmeli ve bünyenin yavaşça soğutulması icap etmektedir. Spor bittikten sonra derhal sıcak saunaya yada soğuk havuza giriş yapmak sağlık bakımından oldukça riskli. Bilhassa tansiyon ve ritm bozukluğu olan kişilerde su ve mineral kaybına ilişik tansiyon düşmesi, kan pıhtılaşması, ritm bozukluğuna bağlı hastalıklar meydana gelebiliyor. Dolayısıyla spor bittikten sonra beş dk dek dinlenilmeli ve ılık suda duşa girilmeli. Duşta olabildiğinde kısa kalmaya itina gösterilmelidir.
Faaliyet öncesi ve akabinde sıvı alışına üzerinde durulmalı şayet bir saatten çok spor yapıyorsanız ve orta derecede bir egzersiz programınız varsa, spordan iki saat şekilde bir litre su içmenizde fayda var. Yeniden egzersiz esnasında düzenli aralıklarla yaklaşık olarak bir-iki bardak su tüketimi idealdir. Spor sonrasında da vücuttaki antioksidanların atılması üzere düzenli aralıklarla bir litre su içilmesi yararlı olacaktır.

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar