Kağıt Katlama Hobileri

1
5815

Kağıt katlama boş zamanlarımızı değerlendirebileceğimiz hobi çeşitlerinden biridir. Canınız sıkıldığında yapacak bir şey bulamadığınızda sadece bir a4 kağıdı sizi oyalama aracı olabilir. Hangimiz çocukluğumuzda kağıttan gemi yapıp suda yüzdürmedik ya da kağıttan bir uçak yapıp uçurmaya çalışmadık?

Kağıttan yapılabilecek şeyler gemi veya uçak gibi çok basit şeyler olabileceği gibi daha karmaşık şeyler de olabilir. Bu tamamen sizin yaratıcılığınıza ve hayal gücüne kalmış bir şey. Tabiî ki bunların yanında tekniği de öğrenmek gerekiyor. Japon origami kağıt katlama sanatı ile yapabileceğiniz oldukça fazla şey bulunuyor. Bunlar kağıttan uçak yapımı, kağıttan kurbağa, yengeç, penguen, ev gibi bir çok şey olabilir. Origami (kağıt katlama) sanatının püf noktası yapılan şeylerin ilk etapta zor, komplike gibi görünse de tekniği kavradıktan sonra oldukça basit olmasıdır. Önemli olan yapılış tekniğini kavrayabilmek ve biraz da sabır. Bundan sonrası ise işin basit tarafı, çünkü birkaç denemeden sonra kolaylıkla bir kağıt katlama çalışması yapabilir hale geliyorsunuz.

Peki origami olarak bilinen bu kağıt katlama sanatının ismi nereden geliyor? Origami Japonca’da Oru (katlama) ve gami (kağıt) sözcüklerinin bir araya gelmesinden oluşan bir isimdir. Origami kendi arasında üçe ayrılır: klasik, modüler ve krigami.

Siz de kağıt katlama sanatına ilgi duyuyorsanız yapması basit olan kağıt katlama örneklerinin yapılışlarına bakarak başlayabilirsiniz. Pratik yaptıkça kendinizi geliştirdiğinizi fark edeceksiniz.

ucak-kagit

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here