7.9 C
İstanbul
Cumartesi, Mart 16, 2024

İletişim

İnsan Kaynakları

“işe alım” kısmı için konuşacak olursam; yani süslü şekliyle “seçme ve yerleştirme” için, sektörün en önemli kısmı İnsan kaynakları departmanıdır.

Yaklaşık 3 aydır aktif olarak iş arıyordum. Görüştüğüm firma sayısı şu an 50’yi geçmişti. Sabah 10’da başlayıp akşam 7’de biten bir tempo ile günde 5 görüşmeye gittiğim dahi oldu. Görüştüğüm yerler arasında Türkiye’nin en büyük firmalarından tutun, adını bile duymadığınız emlak de ofisleri var. Firmaların kendiyle direkt görüşmeye gittim. Ama sonuç hep olumsuz oluyordu, umudumu tüketmişken cv bıraktığım bir firmanın İnsan kaynakları departmanından aradılar beni ve şu ana kadar bulamadığım işi İnsan kaynaklarının beni doğru yönlendirmesi sonucu 50 dk görüşme sonunda buldum.

Valla helal olsun; bana yönelikleri sorularla beni analiz edip verimli olacağım iş dalına aldılar.

Her çeşit İnsan kaynakları uzmanıyla görüşmek yorucu olduğu kadar öğreticiydi de. Şu an incelediğim iş fırsatları arasında ilk aşamada ” İnsan kaynakları ” denen departmanın bir firmanın en önemli parçası olduğuna ikna olmuş durumdayım. Evet bizler, iş arayanlar, yarış atı gibi oradan oraya koşturmak ve “seçilmeye” çalışmak durumundayız. Ama aynı zamanda “seçen” konumunda da biz varız ve bu ayrıntı nedense kimsenin dikkatini çekmiyor. Şahsen ben artık bir firmanın insan kaynakları elemanını gördükten, birkaç laf ettikten sonra firmanın neye benzediğini çok iyi anlıyorum. Misal en çok istediklerimden biri olan ve yıllardır katlanarak büyüyen Türkiye’nin en büyük firmalarından biri karşıma İnsan kaynakları elemanı olarak sesi gür, kendinden emin ve konuya hakim biri olduğu anlaşılan bir kadın çıktı; konuştuk ettik, kadın bana firmanın vizyonunu anlattı derken ben anladım bu iş bana göre değil ve kadın daha bir şey demeden işi kafamda çoktan elemiştim. Aynı şekilde internet sitelerinde görüşmeye gelirken nasıl giyinileceğinden tutun, görüşme esnasında nasıl davranılacağına dair bir düzine paragraf eşliğinde “kurumsallığın” öneminden bahseden bir danışmanlık firmasının, Mecidiye köy’deki ofislerine gittiğimde de bahsedecekleri pozisyon ne olursa olsun kabul etmeyeceğimden emindim. Bordrolama hizmetide verdiklerini öğrendim.

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar