11.7 C
İstanbul
Perşembe, Şubat 22, 2024

İletişim

Gusül abdesti ne zaman alınır

Gusül abdesti ne zaman alınır diye baktığımızda kadınlar ve erkekler için ayrı ayrı kriterler görmekteyiz. İlk önce kadınları ele alalım ve inceleyelim. Kadınlar için gusül abdestleri ilk olarak regl oldukları tarih içinde geçerli bir durumdur. Genellikle kadıların regl yani adet kanamaları bittikten sonra kadın bir güzel yıkanır ve abdestini alarak tamamlamış olur. Bunun yanı sıra ile eşi ile cinsel birliktelik sonrası ya da rüyalarda görünen hayız durumlarında kadınların gusül abdesti alması şart olacaktır. 

Peki, gusül abdesti almayan bir kadın neler yapamaz? Kadınlar bu süreçte Kuran-ı Kerim’i elinize alamaz ve namaz kılamazlar. Bunun dışında normal akışlarına devam edebilirler ama bile bile cünüp gezmek dinimizce mekruh sayılmaktadır. Yani haram olmamakla beraber yapılması hoş karşılanmayan bir durum olacaktır. Bu durumlarda kadın hemen banyoya girmeli ve farzları ile gusül abdestini almalıdır. http://www.gusul-abdesti.com/gusul-namaz-abdesti-nasil-alinir.html

Erkek içinde bu durum sadece hayız anlarında olur. Erkek rüyasında bir meni gelecek durumu yaşadıysa ya da eşi ile veyahut bir kadın ile birlikte bir cinsel münasebet yaşadıysa gusül abdesti almaşı şart olacaktır. Erkekte bir an önce gusülünü yapmalıdır. Aynı şekilde namaz kılamaz ve Kuran-ı Kerim okunmaz. Erkekler ve kadınlar için ayrıca su ile yıkanamam durumlarına ise toprak ile abdest alma hakkı da tanınmıştır. 

Aslında her ailede anne ve babanın görevleri ergenlik yaşına giren evlatlarına gusül abdestini tam ve eksiksiz anlatmak olacaktır. Bugün bir çocuk halen yerine getirilmesi gereken bu abdesti ya hiç yapmıyor ya tam olarak nasıl yapılacağını bilmiyor. Elbette artık internet birçok alanda bizlere bilgi veriyor ama böylesine önemli bir dini eğitimi ailenin vermesi ve hatta detaylı olarak tüm incelikleri ile anlatması farzdır. Kız çocuklarına anneler, erkek çocuklarına ise babalarının anlatması daha caiz olacaktır. Ara ara üstlerinde geçilmeli ve bilgiler tazelenmelidir. Sonuç olarak çocuklar henüz bilinçlenmediği için atlayabilirler. Böylesi bir durumun ne kadar önemli olduğu anlatılır. Gusül abdesti ne zaman alınır ve nasıl yapılır ayrıntılı olarak anlatılacaktır.

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

17,204BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Yazılalar