Tüzük Nedir ?

Tüzük, yasaların nasıl uygulanacağını göstermek ya da yasaların emrettiği işleri belirtmek üzere çıkarılan düzenleyici işlem. Yasalara aykırı olmamasını sağlamak amacıyla Danıştay’ın incelemesinden geçirilerek Bakanlar Kurulu’nca hazırlanan tüzükler, cumhurbaşkanınca imzalandıktan sonra yasalar gibi yayımlanarak yürürlüğe girer. Danıştay incelemesinden geçmesi, tüzüğün genel düzenleyici bir hukuki işlem niteliğinde olmasını sağlayan koşuldur.

Tersi durumda işlem hukuken sakat kalır. Bakanlar Kurulu yasaların uygulanmasını göstermek için tüzük çıkarmak konusunda bir takdir yetkisine sahiptir. Buna karşılık yasaların emrettiği işleri belirtmek üzere öngörülen tüzükleri hazırlamak Bakanlar Kurulu için bir yükümlülüktür.


About the AuthorYorumlar (4)

 1. sude büyük says:

  bence daha kısa olmalıı yaaa

 2. sananne says:

  üff bu nee evett ya kısa olmalı

  • Admin says:

   Merhabalar, Eğer kısa özet istiyor iseniz "Tüzük, yasaların nasıl uygulanacağını göstermek ya da yasaların emrettiği işleri belirtmek üzere çıkarılan düzenleyici işlem." buraya kadar olan alan yeterli sanırım.

 3. enes says:

  admin çok sağol

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Back to Top ↑