Jean Auguste Dominique Ingres Kimdir? Eserleri

Jean Auguste Dominique Ingres, d1780, Montauban – Ö1867, Paris / Fransız ressam. Toulouse Akademisi’ndeki ilk eğitiminden sonra, 1796’da Paris’e giderek J.L. David’in stüdyosunda Antoine Jean Gros’yla birlikte eğitim gördü. 1801’de Agamemnon’un Elçileri adlı yapıtıyla Roma Ödülü nü kazandı. 1806’ya değin portre üzerinde yoğunlaşan sanatçı soylu sınıfın portrelerini gerçekleştirdi. Bu erken dönem portrelerinde bulunan kaligrafik bir çizgi ve anlatımcı bir dışçizgiyle tanımlanmış biçimlerin belli bir güzellik duygusu vermesi ilkesi, Ingres’in,hemen tüm sanat yaşamı boyunca geçerliliğini korudu. Ingres 1807’de gittiği Roma’da en gözde konulan arasında yer alacak olan “yıkananlar” ı işlemeye başladı. 1820 de Floransa’ya yerleşerek, burada Montauban Katedrali tarafından ısmarlanan ve büyük başarı kazanan “XIII.Louis’nin Yemini” üzerinde çalıştı. “Madam Moitessier” (1856) adlı yapıtı ise, figürünün klasik dunışu, giysilerin özenli tanımlanışı, dengeli bir renk skalası ve kusursuz anatomi çalışmasıyla Ingres’in hemen hemen en olgun çalışmasıdır.

Jean Auguste Dominique Ingres

Yıkananlar ya da odalık temalarını işlediği son resimlerinden biri de “Türk HamamTydı (1862). Doğu temalarını işlediği yapıtlarındaki figürler kaynaklık ettikleri ülkelerin estetik zevkine uygun olarak şişmanlığın sınırında betimlenmişlerdi. 1855’te Legion d’Honneur, 1862’de Senatör unvanı alan sanatçının Montauban’da kendi adını taşıyan bir müze (Ingres Müzesi) vardır.

Valpinçonlu Yıkanan Kadın, 1808, tuval üzerine yağlıboya, e97.5 x b146 cm.

Ingres Valpinçonlu Yıkanan Kadın

Etiketler:


About the AuthorBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Back to Top ↑